21.5 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Η ελληνική απογοήτευση και… η ηγεμονία του «Πριγκιπάτου» (vids)

Η 12η αγωνιστική για το Basketball Champions League εξελίχθηκε διόλου θετικά για τις ελληνικές ομάδες, οι οποίες με τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς, έχουν μπει σε αρκετά δύσκολη, έστω κι αν τουλάχιστον στην περίπτωση του ΠΑΟΚ, η τύχη του δεν εξαρτάται ακόμη από τους υπόλοιπους, για τις τελευταίες δύο «στροφές». Ο Άρης και ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχαν δύσκολες αποστολές με Μπεσίκτας και Τενερίφη, χωρίς να τα καταφέρουν, ενώ άξιος αναφοράς είναι ο «περίπατος» που συνεχίζει να κάνει η Μονακό, περνώντας και το «τεστ» στη Γερμανία.

Όλντενμπουργκ-Μονακό 78-84

Σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι στη Ρωσία, που έγινε κυρίως για την... ευχαρίστηση του κοινού, αφού καμία από τις ομάδες πλέον δεν έχει στόχους, η Ενισέι κατέβαλε με 98-93 την Χολόν. Μετά το 68-68 της τρίτης περιόδου, ο ήδη υψηλός ρυθμός του ρυθμού έγινε... φρενήρης, με τους γηπεδούχους να επωφελούνται με πρώτο σκόρερ τον Αρτέμ Κομισάροφ (18 π., 6/11 σουτ) και τον Μάρτινς Μέιερς να φτάνει σε double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Κάπως έτσι, η τρομερή παράσταση του Του Χόλογουεϊ με 30 πόντους, 9/15 σουτ και 10 ασίστ, πήγε «στράφι» για την ομάδα από το Ισραήλ.

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.

Το «τρένο» της Μονακό δε σταμάτησε ούτε στη Γερμανία, αφού οι Μονεγάσκοι κέρδισαν με 84-78 στην έδρα της Όλντενμπουργκ. Μετά το 35-44 του ημιχρόνου, άντεξαν στην προσπάθεια αντεπίθεσης από την πλευρά των γηπεδούχων και επέβαλαν ακόμη και εκεί την κυριαρχία τους, με τον Πολ Λακόμπ να έχει 20 πόντους με 8/12 σουτ. Για τους ηττημένους, που έχασαν έδαφος για τη δεύτερη θέση, ο Ρίκι Πόλντινγκ σημείωσε 23 πόντους με 10/19 σουτ.

Τενερίφη-ΠΑΟΚ 93-79

«Δώρο» στον ΠΑΟΚ έκανε η Γκαζιάντεπ αναπτερώνοντας τις ελπίδες της, αφού πέρασε με 103-91 από την έδρα της Βένστπιλς. Μετά το 21-28 της πρώτης περιόδου, οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς πήραν τεράστια αυτοπεποίθηση, η οποία τους οδήγησε στο να προσφέρουν σκορ και θέαμα, με μπροστάρη τον Σον Άρμαντ, που είχε 27 πόντους με 10/16 σουτ, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Οι 27 πόντοι με 9/11 σουτ του Λόμαζ, όπως και το double double 10 πόντων και 12 ριμπάουντ του Ούμπιλα, δεν έφταναν για τη λετονική ομάδα.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντέξει στην Τενερίφη από μία πιο ποιοτική ομάδα, ηττώμενος με 93-79. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου «κυνηγούσαν» διαρκώς στο σκορ και, παρότι έκαναν μία αξιοπρεπέστατη εμφάνιση, με τον Φιλ Γκος να έχει 15 πόντους με 6/13 σουτ και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να συμπληρώνει με 14 πόντους και 5/6 σουτ, το μεγαλύτερο «βάθος» των Ισπανών μίλησε, με τον Ρόσκο Άλεν να κυριαρχεί στους «αιθέρες» για την ομάδα των Κατσικάρη-Βασιλειάδη με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Βενέτσια-Ολίμπια Λιουμπλιάνας 84-67

Με τον Νταμιάν Κούλιγκ να είναι καθοριστικός με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, η Μπάνβιτ εξασφάλισε την πρόκριση από τον όμιλο της ΑΕΚ, με 74-64 επί της Ρόσα Ράντομ. Η τουρκική ομάδα πέτυχε επιμέρους σκορ 25-14 στην τελευταία περίοδο, η οποία την έβγαλε από το «στενό κορσέ» των Πολωνών επί τρία δεκάλεπτα, με τον Κέβιν Πάντερ να μην καταφέρνει να τους δώσει την νίκη, παρά τους 26 πόντους του, με 10/17 σουτ.

Η Βενέτσια είχε εύκολο έργο με 84-67 κόντρα στην Ολίμπια Λιουμπλιάνας, συνεχίζοντας κι αυτή να βρίσκεται στο «τρενάκι του τρόμου» για την πρόκριση. Η ιταλική ομάδα απλοποίησε τα πράγματα στην τρίτη περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 23-12 πήρε «αέρα» διψήφιας διαφοράς (62-47), με τον Μαρκές Χέινς να έχει 16 πόντους με 5/9 σουτ και τον... δικό μας Μάικ Μπράμος να ακολουθεί με 15 πόντους και 5/7 σουτ. Ο Χρόβατ από πλευράς ηττημένων, έφτασε τους 24 πόντους, με 6 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Ναντέρ-Βόννη 93-90

Η πρόκριση για τον Άρη έχει γίνει σχεδόν... όνειρο μετά και την εντός έδρας ήττα με 72-65 από την Μπεσίκτας στην παράταση. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη κατέβαλαν μία πολύ μεγάλη προσπάθεια και θα έπαιρναν την νίκη, εάν ο Μποχωρίδης (12 π., 3/9 σουτ, 6 ρ.), ευστοχούσε και στις δύο βολές που είχε με 13" για τη λήξη της αναμέτρησης. Κάπως έτσι, το ματς έφτασε στο έξτρα πεντάλεπτο (59-59), όπου οι Τούρκοι με καταλύτη τον Ντι Τζέι Στρόμπερι (15 π., 4/10 σουτ), «εκτέλεσαν» πίσω από τα 6.75 μέτρα τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι είχαν ως κορυφαίο τον Ιβάν Μάρας (14 π., 7 ρ.).

Η Ναντέρ είναι από σήμερα στις 16 κορυφαίες ομάδες του Champions League, κάμπτοντας με 93-90 την αντίσταση της Βόννης. Με τον Τέραν Πέτεγουεϊ να τους οδηγεί (17 π., 7/12 σουτ) και τον Χέικο Σάφαρτζικ να τον συμπληρώνει (11 π., 7 ασ.), οι Παριζιάνοι άντεξαν στις λεπτομέρειες και πήραν ένα αποτέλεσμα, που τους κρατάει μέχρι και στο παιχνίδι της πρωτιάς. Η γερμανική ομάδα παρά την παλικαρίσια προσπάθεια και τους 21 πόντους με 6 ριμπάουντ του Γκαμπλ, δεν έφτασε σε ένα «διπλό» που θα της έδινε μεγάλη «ώθηση» στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

1. Μπεσίκτας 21 (9-3)
2. Ναντέρ 20 (8-4)
3. Νίμπουρκ 20 (8-4)
4. Ζιελόνα Γκόρα 17 (5-7)
5. Αβελίνο 17 (5-7)
6. Οστάνδη 17 (5-7)
7. Βόννη 16 (4-8)
8. Άρης 16 (4-8)