23 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

Πανελλήνιο Κορασίδων: Παναθηναϊκός και Φάρος για τον τίτλο

Κοντά στην τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στην διοργάνωση βρίσκονται οι κορασίδες του Άρη μετά από την σημαντική νίκη τους επί του Εσπέρου Πάτρας με 45-38 στον πρώτο αγώνα της τέταρτης αγωνιστικής της τελικής φάσης του 28ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος που ολοκληρώνεται αύριο στη Νέα Ιωνία του Βόλου.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Νάτσκου ξεκίνησε το παιχνίδι ο Έσπερος, όμως ο Άρης απάντησε με οκτώ πόντους από τις Βαντσιούρη και Γκρίτζαλη και προηγήθηκε σε 8-6. Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία, όμως ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά δέκα πόντων (24-14) στην αρχή της δεύτερης περιόδου.

Η ομάδα της Αχαΐας μείωσε σε 24-18 στο 17ο λεπτό ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο της Γράψα, 32-20 υπέρ των «κιτρίνων».

Ο Έσπερος απάντησε με σερί 11-0 στις αρχές της τρίτης περιόδου μειώνοντας σε 32-31, ξαναμπαίνοντας δυναμικά στο παιχνίδι, καθώς ο Άρης δεν πέτυχε καλάθι για επτά λεπτά και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με μόλις δύο πόντους.

Η Τραγουστή έδωσε  προβάδισμα με 34-35 στον Έσπερο ύστερα από έξι λεπτά επιθετικής αδράνειας και για τις δύο ομάδες, αλλά ο Άρης απάντησε άμεσα με τρίποντο και γκολ-φάουλ της Γράψα,  προηγούμενος με 40-35. Η Γκρίτζαλη με νέο τρίποντο και η Γράψα με λέι-απ έφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για τις «κίτρινες» (45-35) και ουσιαστικά έκριναν το νικητή του αγώνα.

Δεκάλεπτα:  20-14, 32-20, 34-33, 45-38

Διαιτητές: Ξέρας-Δολγύρας

ΑΡΗΣ (Κουλακιώτης-Μακρής): Γκρίτζαλη 13(1), Ουζούνη 4, Γράψα 13(2), Βαντσιούρη 8, Μπαξεβανίδου, Μπερμπέρη 3(1), Νεοχωρίτη, Κωφοκώτσιου 4.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαγιαννόπουλος-Φλωράτος): Αναγνωπούλου, Ψυρρή 11(3), Νάτσκου 11(3), Τσιακμά, Τραγουστή 13, Αργυροπούλου, Ρεκουνιώτη 3.

Κουλακιώτης: «Αποβάλαμε το άγχος»

Ο προπονητής του Άρη, Βαγγέλης Κουλακιώτης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Η μέχρι τώρα παρουσία της ομάδας μας δεν ήταν αυτή που έπρεπε, καθώς υπήρχε αρκετό άγχος. Σήμερα καταφέραμε και το αποβάλαμε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα-καθώς είχαμε και χρονικά διαστήματα μη παραγωγικά στην επίθεση-και πήραμε την σημαντική νίκη που μας δίνει την τρίτη θέση».

ΟΦΗ-Παναθηναϊκός  52-57

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 4/4 στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων με το 57-52 επί του ΟΦΗ.

Η κρητική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα, μπαίνοντας στο παιχνίδι με ένα 9-0. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε (11-10) με τον ΟΦΗ να προσπερνά και πάλι, πριν οι "πράσινες" πάρουν το προβάδισμα στην αρχή της δεύτερης περιόδου (13-14), για να φτάσουν και στο +10 (28-38). Διατήρησαν ένα σημαντικό προβάδισμα, με τον ΟΦΗ να κάνει μια τελευταία προσπάθεια.

Με βολή της Παπαμαρκάκη έκανε το σκορ 52-57, 1:10 πριν το τέλος, αλλά οι τρεις επόμενες επιθέσεις του δεν βρήκαν στόχο. Έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε τελικά στην επιτυχία, παραμένοντας αήττητος στους αγώνες.
Δεκάλεπτα: 13-11, 25-32, 32-46, 52-57
Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Φραγκούλη
ΟΦΗ (Δελατόλας-Καραπαναγιώτη): Φραγκάκη, Ιατράκη 7(1), Παπαδάκη, Βατσινά 8(1), Κουρατόρα 13(1), Παπαμαρκάκη 17(1), Σφακιανάκη 6, Λιόντα 1.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης-Αρχιμανδρίτης): Κοιλιά Π. 2, Στεφάνου 6, Μουρίκη, Κάραλη 10 (1), Τζερεμέ 8, Κοιλιά Ν. 5 (1), Μπεζαϊτη 2,Τάρλα, Ζάρρη 4, Μαυράκη, Εζέτζα 12, Γάτου 6 (2).

Αρχιμανδρίτης: «Το μυαλό μας ήταν στο αυριανό παιχνίδι»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Ηλίας Αρχιμανδίτης, τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: «Δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά στην άμυνα, και αυτό έδωσε δικαίωμα στον ΟΦΗ να μπει δυνατά στην αρχή του αγώνα. Δεν αντιδράσαμε καλά στο πρες των Κρητικών και δεν βρήκαμε λύσεις στην άμυνα ζώνης τους. Το μυαλό των κοριτσιών ήταν στο αυριανό παιχνίδι. Συγχαρητήρια στην ομάδα του ΟΦΗ για την εξαιρετική παρουσία στο τουρνουά».

Φάρος Κερατσινίου-Τιτάνες Παλαμά 63-25

Με χαρακτηριστική άνεση, όπως φαίνεται και από το τελικό αποτέλεσμα, ο Φάρος Κερατσινίου επικράτησε με 63-25 των Τιτάνων Παλαμά και θα αγωνιστεί αύριο στις 13:30 με τον Παναθηναϊκό για τον τίτλο του πρωταθλητή του 28ου Πανελληνίου Κορασίδων.
Ο Φάρος έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις… διαθέσεις του καθώς προηγήθηκε με 10-0. Η διαφορά υπέρ της ομάδας της ΕΣΚΑΝΑ ανέβαινε συνεχώς, καθώς οι Τιτάνες δεν έδειχναν ικανοί να απειλήσουν τον πολύ καλύτερό τους αντίπαλο, μέχρι να έρθει το τελικό σκορ.
Δεκάλεπτα: 17-8, 36-14, 56-18, 63-25
Διαιτητές: Φακίτσας-Λελούδας
ΦΑΡΟΣ ΚΑΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Λειβάδης-Αναγνώστου): Παπαδοπούλου 2, Καρακασίδου 11(1), Κιαουλιά Μαλ. 2, Καραπατάκη, Κιαουλιά Μαρ. 6, Καλαφάτη 2, Κοντραφούρη 10, Παπαμιχαήλ 10(1), Διακάκη, Τζιλιάνου 5, Χατζηλεοντή 10, Μπαϊμπάκη 5(1).
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Χαντζιάρας): Κατσιαούνου 1, Ντούλα Αλ., Τσάρη 2, Πατσιαλη 2, Καρακώστα Μ. 2, Ντίνα, Μπενέκη 4, Καρακώστα Ε. 2, Πατούνη 5, Μπακρατσή 5, Ντούλα Αθ. 1, Κατσή 1.
Λειβάδης: «Μεγάλη επιτυχία που φθάσαμε ως εδώ»
Ο προπονητής του Φάρου Κερατσινίου Γιώργος Λειβάδης, δήλωσε μετά το παιχνίδι: «Ηταν ένα εύκολο ματς από την αρχή. Μπορέσαμε και ξεκουράσαμε τις βασικές μας παίκτριες, όμως και οι παίκτριες του πάγκου έδειξαν πολύ καλά στοιχεία. Πάμε αύριο να παίξουμε τον τελικό. Για μας είναι μεγάλη επιτυχία που φθάσαμε σε αυτό το σημείο».

28ο Πανελλήνιο Κορασίδων: Το πανόραμα των αγώνων