27.9 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Πανελλήνιο Κορασίδων: Φάρος, Έσπερος, Παναθηναϊκός τις νίκες

Διατηρώντας το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ο Φάρος Κερατσινίου επικράτησε με 50-34 του Άρη. Ο Φάρος έφτασε στο (13-7) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Άρης μείωσε τρεις φορές στον πόντο, όμως η ομάδα του Κερατσινίου προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (28-17) με γκολ φάουλ της Χατζηλεοντή, ακριβώς τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα. Στην τρίτη περίοδο το σκορ παρέμεινε σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους, ενώ στο 32΄ έφθασε και τους 20(48-28). Τα επόμενα λεπτά ήταν μια τυπική διαδικασία μέχρι το τελικό 50-34.

Δεκάλεπτα: 13-9, 33-20, 44-28, 50-34

Διαιτητές: Παγώνης-Ξέρας

ΦΑΡΟΣ ΚΑΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Λειβάδης-Αναγνώστου): Παπαδοπούλου, Καρακασίδου 6, Κιαουλιά Μαλ. 8, Καραπατάκη 2, Κιαουλιά Μαρ., Καλαφάτη 2, Κοντραφούρη 15(1), Παπαμιχαήλ, Διακάκη, Τζιλιάνου, Χατζηλεοντή 17, Μπαϊμπάκη.

ΑΡΗΣ (Κουλακιώτης-Μακρής): Γκρίτζαλη 9, Ουζούνη 2, Γράψα, Βαντσιούρη 12(2), Σοφιανάκου, Μπαξεβανίδου 2, Μπερμπέρη, Νεοχωρίτη, Καρβουνιάδου, Κωφοκώτσιου 9, Κυρπιζλίδου.

Λειβάδης: «Δύσκολο παιχνίδι, σημαντική νίκη»

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Φάρου Κερατσινίου, Γιώργος Λειβάδης, δήλωσε: «Ηταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στο οποίο κυριάρχησε η δύναμη. Ο Αρης έπαιξε πολύ δυνατή άμυνα. Έτσι δυσκολευτήκαμε στην αρχή να βρούμε ρυθμό, αλλά όσο πέρναγε η ώρα βρίσκαμε τα πατήματά μας στο γήπεδο και τελικά κάναμε την δεύτερή μας νίκη».

ΟΦΗ-Έσπερος Πάτρας 52-57

Ο αγώνας ήταν από τους πιο ενδιαφέροντες μέχρι στιγμής στο Πανελλήνιο Κορασίδων με τον Έσπερο Πάτρας να φτάνει στο 57-52 επί του ΟΦΗ.

Η ομάδα από την Κρήτη μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και έφτασαν να προηγηθούν 22-8. Ένα 14-0 όμως από τον Έσπερο οδήγησε στο 22-22 (12'). Ο αγώνας έγινε ντέρμπι και έμεινε έτσι ως το τέλος του. Η ομάδα της Πάτρας είχε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά ο ΟΦΗ προήθηκε 48-44 (32'). Ένα ακόμη σερί, αυτή τη φορά 9-0 διαμόρφωσε το 48-53, με τη διαφορά να παίρνει στη συνέχεια τη μικρότερη δυνατή τιμή της (52-53) με 34'' για τη λήξη. Η Νάτσκου με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 52-55, ενώ η Ψυρρή με δύο ακόμη βολές έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 22-15, 35-35, 43-44, 52-57

Διαιτητές: Δεσλής-Λελούδας

ΟΦΗ (Δελατόλας-Καραπαναγιώτη): Ιατράκη 6, Παπαδάκη, Βατσινά 10(2), Κουρατόρα 15(3), Τζανέτη 5(1), Παπαμαρκάκη 12(2), Σφακιανάκη 2, Λιόντα 2

ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαγιαννόπουλος-Φλωράτος): Αναγνωπούλου, Ψυρρή 10(2), Νάτσκου 23(2), Ράγκου, Μπαλάση, Τσιακμά 4, Τραγουστή 8, Γιαννακοπούλου 2, Αργυροπούλου 6, Ρεκουνιώτη 4.

Παπαγιαννόπουλος: «Σπουδαίο παιχνίδι και μεγάλη νίκη»

Ο προπονητής του Εσπερου Πάτρας, Χρήστος Παπαγιαννόπουλος, τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: «Ήταν ένα σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ δυνατές ομάδες. Καταφέραμε και το γυρίσαμε παρά τη μεγάλη διαφορά που βρεθήκαμε πίσω στην αρχή, πετυχαίνοντας μια μεγάλη νίκη. Προχωράμε αγώνα με αγώνα και αύριο με τον Φάρο θέλουμε να πετύχουμε τη δεύτερή μας νίκη στην διοργάνωση».

Παναθηναϊκός-Τιτάνες Παλαμά 54-36

Χωρίς να συναντήσουν προβλήματα οι κορασίδες του Παναθηναϊκού επικράτησαν με 54-36 των Τιτάνων Παλαμά στον τελευταίο αγώνα της δεύτερης μέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Οι «πράσινες» πήραν σημαντικό προβάδισμα από την αρχή και παρά την χρησιμοποίηση όλων των παικτριών τους για αρκετή ώρα έφθασαν άνετα στην δεύτερή τους νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-2, 29-9, 42-20, 54-36

Διαιτητές: Τζαφλέρης-Φραγκούλη

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης-Αρχιμανδρίτης): Κοιλιά Π. 7, Στεφάνου 1, Μουρίκη 3, Κάραλη 10, Τζερεμέ 4, Κοιλιά Ν., Μπεζαϊτη3 ,Τάρλα 2, Ζάρρη 4, Μαυράκη 7(1), Εζέτζα 9, Γάτου 4.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Χαντζιάρας): Κατσιαούνου 1, Ντούλα Αλ., Τσάρη, Πατσιαλή, Καρακώστα Μ. 2, Ντίνα, Μπενέκη 17, Καρακώστα Ε., Πατούνη 16(2), Μπακρατσή, Ντούλα Αθ., Κατσή

Καντζιλιέρης: «Παρουσιάσαμε δύο εικόνες»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιώργος Καντζιλιέρης τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: «Παρουσιάσαμε δύο εικόνες. Μία πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο, ιδιαίτερα στην άμυνα και μια πολύ κακή στο δεύτερο. Αν θέλουμε να συνεχίσουμε με επιτυχία στο τουρνουά θα πρέπει να αλλάξουμε πρόσωπο».