24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

16-3 για τις ομάδες που βρέθηκαν στο 2-1

Η δύναμη της έδρας επιβεβαιώνεται στη φετινή σειρά αφού οι τρεις πρώτοι αγώνες κύλησαν χωρίς «break». Έτσι πλέον σε σύνολο 105 αγώνων σε αυτή τη φάση των πλέι οφ, οι γηπεδούχοι μετρούν 84 νίκες.

Το σκορ της σειράς είναι πλέον στο 2-1 για τον Ολυμπιακό που αν κρίνουμε με βάση την ιστορία των τελικών των πλέι οφ –πέραν από τη λογική αφού έχει πλέον δύο ευκαιρίες για μία νίκη- είναι «αγκαλιά» με τον τίτλο. Στις αντίστοιχες περιπτώσεις των τελικών των πλέι οφ η ομάδα που είχε το πλεονέκτημα της έδρας και έκανε το 2-1, έφτασε κατά 84,2% στην κατάκτηση του Πρωταθλήματος.

Από τις 19 σειρές που υπήρξε σκορ 2-1, στις 16 έφτασε στον τίτλο η ομάδα που είχε αυτό το προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός πλέον στοχεύει να κάνει ότι ο ίδιος το 1999 και το 2014 και η ΑΕΚ το 2002.

Σε οχτώ σειρές το 2-1 έγινε 3-1 και σε άλλες οχτώ κατέληξε στο 3-2.

Πάντως σήμερα…

Ο Ολυμπιακός «φλέρταρε» με την ισοφάριση της χειρότερης επίδοσης κλεψιμάτων σε αγώνα σειράς τελικών. Κλέβοντας μια φορά την μπάλα ο Γιώργος Πρίντεζης απέτρεψε τον Ολυμπιακό από το να κάνει εκείνο που έκανε η ομάδα του στον 5ο τελικό του 2002 με την ΑΕΚ.

Ισοφάρισε πάντως την τρίτη χειρότερη επίδοση του σε μια περίοδο σε αγώνα τελικών, μένοντας στους επτά πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Την ίδια επίδοση είχε στην 4η περίοδο του 2ου τελικού του 2013 και στη 2η περίοδο του 2ου τελικού του 2008.

Photo Credits: Eurokinissi