28.3 C
Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024

Ώρα play offs στην VTB με ελληνική κορυφή

Η κανονική περίοδος ολοκληρώθηκε στην Βαλτική Λίγκα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την Ούνιξ Καζάν να βρίσκονται συγκάτοικοι στην κορυφή (22-2) και να καλούνται να αντιμετωπίσουν στον πρώτο γύρο των play offs τη VEF Ρίγα και την Νίζνι Νόβγκοροντ αντίστοιχα. Λοκομοτίβ Κούμπαν-Χίμκι και Ζενίτ-Αβτοντόρ Σάρατοφ τα άλλα δύο ζευγάρια.

Την αυλαία της regular season έριξαν σήμερα οι αγώνες της Λοκομοτίβ Κούμπαν με την Νίζνι Νόβγκοροντ και αυτός της Ζενίτ με την Τσμόκι Μινσκ. Ο πρώτος ήταν ντέρμπι ως το τελευταίο λεπτό, παρά το ότι η Λοκομοτίβ Κούμπαν έδειχνε να έχει την υπεροχή. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν, προσπέρασαν, για να ισοφαρίσουν ξανά οι φιλοξενούμενοι (76-76) με τον Ματσιούλις να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, τον Έλεγκαρ να κερδίζει το φάουλ, να ευστοχεί από τη γραμμή και στη συνέχεια να «κόβει» στον αέρα τον Ουζίνσκι. Ο αγώνας πήγε στην παράταση με την Νίζνι να παίρνει τη νίκη με το τελικό 92-86. Ο Κομόλοφ με 17 πόντους και ο Γέλοβιατς με 14 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών με τον Στρέμπκοφ να προσθέτει 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για την Λοκομοτίβ ήταν ο Κβάλε με 17. Πολύ καλός και ο Γιόνας Ματσιούλις με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 1 ασίστ σε 33’16’’. Από 11 πόντους σημείωσαν και οι Έλεγκαρ – Κόλινς.

Η Ζενίτ πήρε την εντός έδρας νίκη από την Τσμόκι Μινσκ με 83-76 αφήνοντάς την εκτός play offs. O Μάρκο Σιμόνοβιτς σημείωσε 23 πόντους και ο Κάιλ Κούριτς πρόσθεσε 20 και 10 ριμπάουντ, φτάνοντας στο νταμπλ νταμπλ. Ο Κράβις με 15, ο Τσεράποβιτς με 14 και ο Σάντλερ με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Στην τελική βαθμολογία της Βαλτικής Λίγκας ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ούνιξ Καζάν βρίσκονται στην κορυφή με 22-2, οι ομάδες δηλαδή των Ιτούδη και Πρίφτη και στην τρίτη θέση βρίσκεται η Λοκομοτίβ Κούμπαν του Γιόνας Ματσιούλις. Η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα τερμάτισε στην έκτη θέση. Τα ζευγάρια των play offs είναι:

24/5, ΤΣΣΚΑ Μόσχας (22-2)-Ρίγα (8-16)

23/5, Ούνιξ Καζάν (22-2)-Νίζνι (9-14)

23/5, Λοκομοτίβ Κούμπαν (18-6)-Χίμκι (13-11)

24/5, Ζενίτ (16-8)-Αβτοντόρ Σάρατοφ (14-10)