21.3 C

Όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη

Ο Προμηθέας Πάτρας ταλαιπώρησε λίγο τον Παναθηναϊκό στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι "πράσινοι" πήραν τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 96-64 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της stoiximan.gr Basket League.

Με τον Σίνγκλετον σε... κέφια ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα 11-0 με τον Αμερικάνο φόργουορντ να σημειώνει τους 7 από αυτούς, κατεβάζοντας και την μπάλα ενίοτε. Οι «πράσινοι» έφτασαν στο 14-1 (4’10’’), έχοντας στην αρχική τους πεντάδα ακόμη τους Λεκαβίτσιους, Ντένμον, Λοτζέσκι και Βουγιούκα, απέναντι στους Γκίκα, Σαλούστρο, Χολ  Φαγέ, Τουτζιαράκη. Ο Προμηθέας με τους Έβανς και Χολ από το 24-11 (7’) πλησίασε στο 26-17 (8’30’’) και στο 29-22 (10’) παίρνοντας και σημαντικές βοήθειες από τον Μιλόσεβιτς. Να σημειωθεί πως ήδη ο Τσάβι Πασκουάλ στην πρώτη περίοδο είχε χρησιμοποιήσει 10 παίκτες του.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο, όπου μέσα από την άμυνα έβγαλε εύκολους πόντους στην επίθεση, στο ανοιχτό γήπεδο, έχοντας παράλληλα 5/7 τρίποντα μέχρι την ανάπαυλα με τους «πράσινους» να έχουν καταφέρει να βρουν ρυθμό φτάνοντας ως το +24 με τους Γκιστ και Παππά (52-28, 17’48’’). Ο Πασκουάλ επέλεξε τους Ντένμον, Λεκαβίτσιους, Αντετοκούνμπο, Σίνγκλετον, Όγκαστ να ξεκινήσει στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Φαγέ, Γερομιχαλός, Λίποβιι, Μιλόσεβιτς, Χολ που διάλεξε ο Γιατράς έδειξαν να κάνουν καλύτερη δουλειά. Μείωσαν (54-41, 23’) με τους «πράσινους» να ευστοχούν για πρώτη φορά στο δεύτερο μισό στο 24’15’’ (56-41). Ο Καταλανός είχε ήδη επιστρατεύσει τον Νικ και σταδιακά έριξε στο παρκέ τους Ρίβερς, Γκιστ και Παππά. Προς στιγμήν ο Παναθηναϊκός έδειξε να βρίσκει κάποιες λύσεις, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο είχε την υπογραφή του Προμηθέα που κατάφερε να πλησιάσει ως τους εννέα πόντους (61-52, 28’40’’) με ένα επιμέρους 20-7 από το 54-32 του ημιχρόνου! Οι «πράσινοι» βρήκαν και πάλι ρυθμό με άμυνα, αλλά και καλύτερες συνεργασίες με τον Βουγιούκα στην καρδιά της ρακέτας να παίρνει το ρόλο του δημιουργού, οδεύοντας από το 65-55 (30’20’’) στο 84-60 (36') προσφέροντας και θέαμα. Και οι δύο προπονητές έκαναν τις αλλαγές τους για τα τελευταία λεπτά με τον αγώνα, o Ντίνος Μήτογλου έστειλε τη διαφορά στους 30 πόντους (90-60, 38') με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει για το 94-60 (38'30'') με ένα 23-0, πριν γραφτεί το τελικό 96-64.

Οι αριθμοί του αγώνα: Ο Παναθηναϊκός είχε πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας συμπεριλαμβανόμενων των σουτ από τα 6μ75 (7/16 απέναντι στο 5/19 του Προμηθέα) ενώ είχε σχεδόν διπλάσιες ασίστ (25-13).

Διαιτητές: Ψαριανός, Παγώνης, Ευφραιμίδης

Δεκάλεπτα: 29-22, 54-32, 65-52,