31 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Χόρεψε στα βήματα του Νοτσιόνι (Vids)

Η Σεβίλλη ταλαιπώρησε αρκετά τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, αλλά η "βασίλισσα" πήρε τη νίκη με 87-76, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας του ισπανικού πρωταθλήματος στην 29η αγωνιστική. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αντρές Νοτσιόνι με 26 πόντους, με τον Τζέισι Κάρολ να ακολουθεί από κοντά με 25, σε μια βραδιά που ο Σέρχιο Γιουλ παρουσιάστηκε άστοχος (3/12). Λόκετ, Μιλόσεβιτς και Σάντσεθ με 18, 17 και 16 πόντους αντίστοιχα οδήγησαν επιθετικά την κούρσα για τους φιλοξενούμενους.

Προσπάθησε η Σεβίλλη είναι η αλήθεια. Προηγήθηκε κιόλας (7-11, 5’). Κάτι λιγότερο από επτά αργότερα το σκορ ήταν 29-14 (11’20’’) με ένα πρωταγωνιστή μάλλον απρόσμενο: Τον (σχεδόν) 38χρονο Νοτσιόνι. Ο Αργεντίνος έμεινε στο παρκέ 13’ λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, έκανε το γήπεδο να σηκωθεί να τον χειροκροτήσει ουκ ολίγες φορές και σημείωσε στο χρόνο αυτό 15 πόντους. Μάλιστα με ένα δικό του ανάποδο κάρφωμα η Ρεάλ έφτασε στο +19 (39-20, 14’10’’).

Η Σεβίλλη με τον Αλεχάνδρο Μαρτίνεθ στον πάγκο της στη θέση του απολυμένου Ζαν Τάμπακ και με την παρουσία του Κάρλος Καμπέθας για πρώτη φορά στο ρόστερ, έμοιαζε να θέλει να δείξει πως από εδώ και πέρα θα παλεύει κάθε αγώνα. Έτσι σταδιακά μείωσε για να φτάσει στο 52-48 (24’35’’). Η Ρεάλ Μαδρίτης έδωσε μια πρώτη απάντηση, έφτασε στο 61-50 (με τον Νοτσιόνι φυσικά), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο 63-55. Και να ανοίξει το τέταρτο με τρίποντο (του Νοτσιόνι εννοείται) για το 66-55 (30’20’’).

Ο Αργεντίνος ήταν εκεί και όταν η Σεβίλλη μείωσε και πάλι στους 5 (67-62), ευστοχώντας και πάλι από τα 6μ75, ενώ με ένα γκολ φάουλ οδήγησε στο +13 (75-62, 34'20''). Η Σεβίλλη επέστρεψε για μία ακόμη φορά (75-71, 35'40''). Τρίποντα από τον Γιουλ και τον Κάρολ έδωσαν στη Ρεάλ τις ανάσες που χρειαζόταν, ανοίγοντάς της οριστικά το δρόμο προς τη νίκη, ως το τελικό