25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Χωρίς να ιδρώσει η Μπάγερν… (vids)

Ούτε η Ουλμ μπόρεσε να σταθεί υψηλό «εμπόδιο» για την Μπάγερν Μονάχου, που κλείνει το 2017 με τη δωδέκατη συνεχόμενη νίκη της και κυριαρχώντας στη Γερμανία.

Άνετα πέρασε από το Ουλμ η Μπάγερν, όπως δείχνει και το τελικό 89-75. Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς έδειξαν ποιος ήταν το «αφεντικό», προηγούμενοι με 10-29 και απλοποιώντας τα πράγματα για τους εαυτούς τους, με τον Τζάρεντ Κάνινγκχαμ να είναι εξαιρετικός με 22 πόντους, με 6/14 σουτ και 4 κλεψίματα. Για τους γηπεδούχους, ο Λιούις είχε επίσης 22 πόντους.

Ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, η Όλντενμπουργκ πέρασε από τη Βρέμη, με το 90-80 επί της Μπρεμερχάβεν. Η τρίτη περίοδος, δε, ήταν η πιο παραγωγική των φιλοξενούμενων, σημειώνοντας 27 πόντους και αποτέλεσε το πρώτο «βήμα» για την επικράτηση. Την ίδια ώρα, με κορυφαίο τον Λέσιτς (21 π., 7 ρ.), η Έτινγκερ υπέταξε την Γκέτιγκεν με 74-63 και πήρε «βαθιά ανάσα» στη «μάχη» της παραμονής.