21.2 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Χωρίς ελπίδα Μακάμπι και Αρμάνι

Η Μακάμπι (9-16) κέρδισε την Αρμάνι (7-18) με 92-82 και οι Ιταλοί χαιρέτησαν και μαθηματικά την οκτάδα. Όχι πως οι Ισραηλινοί ελπίζουν σε καλύτερο μέλλον, καθώς η νίκη της Μπασκόνια δεν αφήνει περιθώριο σε καμιά από τις δύο ομάδες.

Εμφανώς καλύτερη η Μακάμπι στο πρώτο ημίχρονο, πήρε άνετο προβάδισμα με 51-35, έχοντας τον Άιβερσον στους 13 πόντους. Τα τραγικά ποσοστά των Ιταλών στην επίθεση δυσκόλευαν πολύ το έργο τους. Η εικόνα τους βελτιώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 19-26. Ωστόσο η ομάδα του Μπαγκάτσκις ήταν ανώτερη και έφτασε στο τελικό 92-82.

ΑΠΟ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΕ +10 ΠΟΝΤΟΥΣ

Αμφότερες οι ομάδες είδαν τέσσερις παίκτες τους να ξεπερνούν τους δέκα πόντους. Για την Μακάμπι, οι Ραντ (17π.), Άιβερσον (16π.), Σίλεϊ (15π.) και Σίμπσον (11π.) και για την Αρμάνι οι Σάντερς (19π.),  Αμπάς (13π.), Μάτσβαν (12π.) και Τσιντσιαρίνι (10π.)

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Η Αρμάνι δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, έχοντας 29/66 σουτ (19/43 διπ., 10/23 τριπ.) με τα δίποντα να είναι η μεγάλη πληγή.