21.5 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Χριστουγεννιάτικη κατοστάρα

Η ΑΕΚ αποχαιρέτησε το 2019 με την πρώτη κατοστάρα της στο ελληνικό πρωτάθλημα για φέτος και μια πολύ άνετη νίκη στο ΟΑΚΑ επί του Ιωνικού με 103-70. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει βασικούς παίκτες (Λάνγκφορντ, Σαντ Ρος, Σλότερ) και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε άλλους, από τους οποίους περιμένει πράγματα (Ρέι, Κακλαμανάκης). Ο Μάριο Τσάλμερς επέστρεψε στο ρόστερ της Basket League. Μετά το πρόωρο διαζύγιο με τον Γιώργο Καλαφατάκη ο Βαγγέλης Μάγειρας κοουτσάρησε τον Ιωνικό κόντρα μάλιστα στην ΑΕΚ, όπου δούλεψε πέρυσι.

Το παιχνίδι άρχισε με χαλαρές άμυνες και συνεχόμενες καλές επιθετικές προσπάθειες εκατέρωθεν. Η ΑΕΚ με τον Λάνγκφορντ "ζεστό" και ο Ιωνικός με τον Χαραλαμπόπουλο, τον Τζόουνς, αλλά και τον Δημάκο να δίνουν λύσεις, συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι που η Ένωση αποφάσισε να δυναμώσει την άμυνά της. Μεταξύ 6' και 12' ο Ιωνικός έχασε κάθε επαφή με το καλάθι, αντίθετα η ΑΕΚ με τον Χρυσικόπουλο να βοηθά πολύ και τους Σαντ Ρος, Ρέι και Γκίκα να δίνουν κι αυτοί λύσεις, έτρεξε ένα σερί 18-2 και προηγήθηκε με 33-18, δείχνοντας διάθεση να "καθαρίσει" από νωρίς.

Όμως ο Ιωνικός δεν τα παράτησε. Εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Λάνγκφορντ από την πεντάδα της γηπεδούχου (δεν έπαιξε καθόλου στη δεύτερη περίοδο), αλλά και τις πολλές αλλαγές του Παπαθεοδώρου, που έβγαλαν κάπως από το ρυθμό την Ένωση, και επανήλθε. Η ομάδα της Νίκαιας έτρεξε το δικό της σερί 9-2 και στο 15' μείωσε 35-27, αλλά σε εκείνο το σημείο τη λύση για την ΑΕΚ είχε ο Χάρης Γιαννόπουλος.

Με 3/3 τρίποντα ως το τέλος του ημιχρόνο βοήθησε την ΑΕΚ να ξεφύγει ξανά και να προηγηθεί στο 19' με 49-33. Η Ένωση έπαιξε καλύτερη άμυνα σε αυτό το διάστημα, ενώ βρήκε πολλές λύσεις και από τον Μαυροειδή, ο οποίος ήταν ο πιο αξιόπιστος από τους τρεις σέντερ που χρησιμοποίησε στο πρώτο 20λεπτο ο Παπαθεοδώρου. Με δύο δικές του βολές μάλιστα η διαφορά υπέρ της ΑΕΚ πήρε τη μέγιστη τιμή της στο τέλος του ημιχρόνου (54-35).

Η Ένωση διατήρησε τον έλεγχο και στην τρίτη περίοδο, καθώς έβρισκε λύσεις απέναντι στη νωθρή άμυνα του Ιωνικού. Ο Λάνγκφορντ εξακολουθούσε να είναι "ζεστός" και να σκοράρει κατά βούληση, ο Γιαννόπουλος συνέχισε να βοηθά πολύ και η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στο 24'30'' (68-47). Ο Ιωνικός προσπάθησε να δυσκολέψει τους γηπεδούχους με κάποιες άμυνες ζώνης, όμως αυτοί ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια και διατηρούσαν τη διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων. Θα μπορούσε μάλιστα η ΑΕΚ να είχε προηγηθεί και με διαφορά μεγαλύτερη των 19 πόντων (78-59) στο τέλος της τρίτης περιόδου, αν δεν είχε χάσει κάποια αμυντικά ριμπάουντ από τους αντιπάλους της.

Η ΑΕΚ δεν κινδύνεψε ούτε στην τελευταία περίοδο και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου επέλεξε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε παίκτες όπως ο Ρέι και ο Κακλαμανάκης, από τους οποίους περιμένει να του δείξουν κάτι τώρα που με την απόκτηση του Γκραντ και την προώθηση του Τσάλμερς στην Basket League επίκειται μια μικρή αναδιαμόρφωση του ρόστερ. Ο Ρέι ανταποκρίθηκε πολύ καλά, ο Κακλαμανάκης πάλεψε έχοντας καλές και κακές στιγμές.

Η διαφορά ξεπέρασε και τους 30 πόντους με ένα απίθανο τρίποντο του Γκίκα 3,5 λεπτά πριν από το τέλος (94-63), η ΑΕΚ ξεπέρασε και τους 100 πόντους με ένα καλάθι του Ματσιούλις 1,5 λεπτό πριν απο το τέλος και έφτασε σε μια πολύ άνετη νίκη.

Ο ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ: Η ΑΕΚ νίκησε άνετα και είχε πολλούς διακριθέντες, ωστόσο το κλειδί φαίνεται πως κρατούσε ο Χάρης Γιαννόπουλος με το σουτ του. Τα δικά του τρίποντα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου εξάλειψαν την τελευταία διάθεση για αντίσταση από τον Ιωνικό και επέτρεψαν στην Ένωση να κάνει υγιεινό περίπατο στο δεύτερο ημίχρονο.

H ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ σούταρε 13/26 τρίποντα. Ο Ιωνικός αντίθετα είχε 5/25 τρίποντα.