20.2 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Χολαργός με αύρα… οκτάδας (pics)

O Χολαργός κατάφερε να πάρει ακόμη μία νίκη αυτή τη φορά απέναντι στην Κύμη, επικρατώντας με 73-66. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα για τα playoffs, έχοντας σχεδόν "κλειδώσει" την παρουσία τους σε αυτά με ρεκόρ 10-11.

Ο Χολαργός ξεκίνησε πολύ δυνατά με ένα 12-0 σερί επί της Κύμης με τους Γιάνκοβιτς και Αγκμπελέζε να κάνουν το 12-2 για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη. Η Κύμη ωστόσο δεν έμεινε αμέτοχη και απάντησε με ένα δικό της σερί 8-0 (12-10, 7') για να απαντήσει εκ νέου με άλλο σερί 11-0 ο Χολαργός (23-10, 9'). Το τελικό 23-16 διαμόρφωσε ο Σαγκς για τηνν Κύμη με εύστοχο σουτ τριών πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κύμη κατάφερε να πλησιάσει αρκετά το Χολαργό (23-20, 11') ωστόσο η ομάδα των Βορείων προαστίων κρατούσε ένα σταθερό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, με τον Φιτζπάτρικ να "κλείνει" το ημίχρονο στο 38-35.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν το Χολαργό σε μπελάδες με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αφού κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ένα εύστοχο λέι απ του Καρινιάσκας (41-41, 23'). Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τον Χολαργό ωστόσο να συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι, φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά του μέχρι και στο +7 (52-45, 26'). Το τελικό 52-47 της περιόδου διαμόρφωσε λίγα λεπτά αργότερα ο Καρινιάουσκας.

To παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να περνούν μπροστά (55-56, 34'). Ο Χολαργός απάντησε γρήγορα και "καθάρισε" την υπόθεση της νίκης στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Το τελικό 73-66 διαμόρφωσε ο Φιτζπάτρικ με δύο εύστοχες βολές.

Δεκάλεπτα: 23-16, 38-35, 52-47, 73-66

TO ΠΡΟΣΩΠΟ:

Καθοριστικός στη νίκη του Χολαργού απέναντι στην Κύμη ήταν ο Γκάρι Τάλτον. Ο Αμερικανός γκαρντ κατάφερε να πετύχει συνολικά 18 πόντους και ήταν οδηγός σε μία ακόμη νίκη για την ομάδα των Βορείων προαστίων.

ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:

Ο Χολαργός πήρε τη νίκη από την Κύμη με μεγάλη ενίσχυση από τον πάγκο του. Συγκεκριμένα, οι αναπληρωματικοί της ομάδας του Άρη Λυκογιάννης προσέφεραν συνολικά 25 πόντους έναντι των 13 που προσέφεραν αυτοί της Κύμης.