22.4 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Χοκς – Σίξερς 103-100: Από -18 στο 2-2 τα «γεράκια», με ηγέτη Γιανγκ (vid)

Οι Ατλάντα Χοκς είναι εδώ και δεν ρίχνουν λευκή πετσέτα. Τα «γεράκια» βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 18 πόντους από τους Φιλαδέλφει 76ερς στη δεύτερη περίοδο, πήραν όμως τη νίκη με 103-100 και έφεραν τη μεταξύ τους σειρά στα ίσια (2-2). Ηγετική εμφάνιση από τον 22χρονο Τρέι Γιανγκ με 25 πόντους και 18 ασίστ!

Οι Σίξερς βρέθηκαν να χάνουν με 101-98 με 49.6" να απομένουν μέχρι τη λήξη, αλλά είχαν την ευκαιρία να «κλεισώσουν» νίκη και προβάδισμα στη σειρά. Ο Τζοέλ Εμπίντ, που ήταν απελπιστικά άστοχος στο δεύτερο ημίχρονο (0/12 σουτ), έβαλε αρχικά 2/2 βολές, αλλά αστόχησε σε ένα λέι απ και το ματς κρίθηκε οριστικά με δύο εύστοχές βολές του Γιανγκ

Kάπως έτσι, ο Γουνγκ έγινε ο μόνος παίκτης των Χοκς μετά τον Ντοκ Ρίβερς, που πετυχαίνει 15+ πόντους και 15+ ασίστ σε ένα παιχνίδι playoff. O νυν προπονητής των Σίξερς, το είχε κάνει το 1988 με 16 πόντους και 18 ασίστι.

Πέρα από τον Γιανγκ, 22 πόντους με 5 ριμπάουντ είχε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ενώ double-double σημείωσαν οι Τζον Κόλινς (14 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Κλιντ Κάπελα (12 πόντοι, 13 ριμπάουντ).

Από τους Σίξερς, πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ ήταν ο Τομπάιας Χάρις. Ακολούθησε ο Τζοέλ Εμπίντ με 17 πόντους και 21 ριμπάουντ, αλλά πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας (3/16 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/8 βολές). Άλλους 17 πόντους έβαλε ο Σεθ Κάρι. Παραλίγο «τριπλός» ο Μπεν Σίμονς, με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ.