22.1 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Χάρμα οφθαλμών!

Καλύτερο ξεκίνημα στο φετινό BCL δεν θα μπορούσε να φανταστεί κανείς στην ΑΕΚ. Απολαυστικό μπάσκετ με τον Κιθ Λάνγκφορντ να "εκτελεί" όπως μόνον αυτός ξέρει, εύκολη νίκη επί της Ορτέζ (102-82), "κατοστάρα" και υποσχέσεις για ακόμα καλύτερη συνέχεια σε έναν αρκετά δύσκολο όμιλο.

Η τρομακτική ευστοχία της ΑΕΚ στα τρίποντα τής επέτρεψε να προηγηθεί ακόμα και με διαφορά 21 πόντων στο πρώτο ημίχρονο (53-32 δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος) κάνοντας σμπαράλια την άμυνα της Ορτέζ. Οι παίκτες της Ένωσης είχαν κάποια στιγμή 10/13 τρίποντα πριν χάσουν τα τέσσερα τελευταία του ημιχρόνου και χάρη στο "καυτό" τους χέρι κατάφεραν να ξεπεράσουν κάποια αμυντικά προβλήματα που είχαν.

Ο Λάνγκφορντ ξεκίνησε ζεστός τραβώντας το σκοράρισμα στην αρχή μαζί με τον Χρυσικόπουλο, όμως η ΑΕΚ ήταν πολύ ευάλωτη στην άμυνα μέσα στο καλάθι και η Ορτέζ κατάφερνε να διατηρεί την επαφή της με το σκορ, παρότι δεν μπορούσε να περάσει μπροστά. Στο τέλος της πρώτης περιόδου δυο καλές άμυνες, ο Λάνγκφορντ κι ένα τρίποντο του Γκίκα έφεραν την Ένωση στο +7 (26-19), όμως στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου η Ορτέζ εξακολουθούσε να είναι... στενός κορσές, καθώς οι Μόμπλεϊ, Μακ Γκι από την περιφέρεια έκαναν καλή δουλειά.

Μετά το 13', όμως, ξέσπασε... καταιγίδα. Η ΑΕΚ βετλτίωσε την άμυνά της, έλεγξε τα ριμπάουντ με τον Σλότερ και στην επίθεση τα τρίποντα άρχισαν να πέφτουν... βροχή. Ο Ματσιούλις "πυροβολούσε", από κοντά οι Σαντ Ρος και Ρέι και αίφνης η Ένωση έτρεξε ένα απίθανο σερί 20-3 μέσα σε 4 λεπτά, με το οποίο το σκορ έγινε 53-32. Η διαφορά δεν ανέβηκε άλλο, διότι τα τρίποντα στα τελευταία λεπτά δεν μπήκαν και ο Μουρ της Ορτέζ βρήκε το χέρι του, όμως η ΑΕΚ αποσύρθηκε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με ένα πολύ βολικό +18 (55-37).

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο. Η ΑΕΚ συνέχισε να σουτάρει με εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια κι αυτό της επέτρεψε να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα και να χτυπήσει και μέσα στο καλάθι με τον Μαυροειδή να μοιράζει έτοιμα καλάθια και τον Χρυσικόπουλο να βοηθά πολύ τους Λάνγκφορντ, Σαντ Ρος από την περιφέρεια. Η διαφορά ανέβηκε στους 22 πόντους στο 27' (76-54), όμως και πάλι στα τελευταία λεπτά της περιόδου υπήρξε μια χαλάρωση, την οποία εκμεταλλεύτηκε η Ορτέζ και με πρωταγωνιστή τον Μόμπλεϊ μείωσε 79-64.

Οι Λάνγκφορντ με γκολ φάουλ και Τολιόπουλος με τρίποντο μαζί με τον Σαντ Ρος, που "βίδωσε" τον Μόμπλεϊ, έφεραν την ΑΕΚ στο 88-64 στο 33' κι από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν απλά. Η Ορτέζ δεν είχε άλλη βενζίνη για να διεκδικήσει ανατροπή, η ΑΕΚ ήταν έτσι κι αλλιώς σε καλή μέρα και η τελική νίκη ήρθε εύκολα. Μάλιστα στο 38' ο Χάρης Γιαννόπουλος με τρίποντο έπιασε την "κατοστάρα" και αποθεώθηκε.

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Η ΑΕΚ είχε πέντε παίκτες που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων, όμως σαν τον Κιθ Λάνγκφορντ δεν ήταν κανείς. Ο Αμερικανός έκανε με τρόπο απολαυστικό αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα από καθετί άλλο, να βάζει την μπάλα στο καλάθι, διαλύοντας την άμυνα της Ορτέζ. Τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 11/13 σουτ και όταν βγήκε 2,5 λεπτά πριν από το τέλος, ο κόσμος δικαιολογημένα τον αποθέωσε.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με 15/31 τρίποντα και 61% στα σουτ εντός παιδιάς η ΑΕΚ ήταν αδύνατο να μην κερδίσει και μάλιστα εύκολα.