19.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Χάποελ Ιερ.-Μακάμπι Τ.Α. 78-83: Ίδρωσε, αλλά νίκησε (pics)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε την Χάποελ Ιερουσαλήμ, αλλά το τελικό 78-83 δεν ήρθε εύκολα για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Η Χάποελ πάλεψε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, βρέθηκε και μπροστά στο σκορ και χρειάστηκαν τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης για να κριθεί ο τελικός νικητής. Το... φιλί της ζωής για τη Μακάμπι έδωσαν ο Σκότι Ουίλμπεκιν και ο Τζέικ Κόεν, οδηγώντας στο τελικό 78-83.

Ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 17 πόντους, ο Τζον ΝτιΜπαρτολομέο με 14 και ο Άντε Ζίζιτς με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Μακάμπι. Από 11 πόντους σημείωσαν οι Κοέν και Μπλέιζερ. Ο Τζέιλεν Άνταμς με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Χάποελ, η οποία σούταρε με ποσοστό 52% (13/25) στα σουτ τριών πόντων. H Μακάμπι θα πρέπει να περιμένει να δει και πως είναι ο Ζίζιτς, ο οποίος στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου τραυματίστηκε στο δεξί γόνατο.