24.7 C

Χάλασε το αήττητο του Ηφαίστου το Λαύριο

Σε λάβα που έκαψε στο τέλος τον Ήφαιστο μετατράπηκε το Λαύριο, που επικράτησε με 66-61.

Το Λάυριο υποδέχτηκε τον Ήφαιστο Λήμνου, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League. Οι δύο ομάδες έδειξαν εξαρχής διάθεση τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, ωστόσο η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν εξαιρετικά εύστοχη από το τρίποντο και πήρε κεφάλι στο σκορ, με τον Γκίλμπερτ να μετράει 9 πόντους (3/4 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο.

Ο ρυθμός άνοιξε κι άλλο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Έβανς, ανήμερα των γενεθλίων του, να αναλαμβάνει τα ηνία στην επίθεση.

Mε άλλο αέρα μπήκε το Λαύριο στο γήπεδο μετά το ημίχρονο και έτρεξε ένα σερί 7-0, με τον Ήφαιστο να "βραχυκυκλώνει" επιθετικά και το επιμέρους σκορ της περιόδου να διαμορφώνεται στο 12-9.

Με 7-0 ξεκίνησε και την τελευταία περίοδο το Λαύριο, συνέχισε να ροκανίζει σταδιακά τη διαφορά και βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά με 58-57, δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε. Ο διακόπτης γύρισε ανεπιστρεπτί και το Λαύριο πήρε τη νίκη, με μπροστάρη τον Κουζέλογλου (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο).

Η ΠΤΩΣΗ: Οι Λημνιοί στην ανάπαυλα μετρούσαν 7/14 τρίποντα όμως ολοκήρωσαν το ματς με 8/26 σουτ έξω από τα 6,75.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, κυριάρχησε στη μάχη των ριμπάουντ (48 έναντι 36), αλλά είχε μερικές ελλείψεις στη δημιουργία (11 ασίστ έναντι 15).

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 28-41, 42-50, 66-61