25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Φουλ της… αγωνίας στην Ιταλία

Με τις καλύτερες... προοπτικές άνοιξε η 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ιταλίας. Με δύο ντέρμπι με το νικητή του ενός μάλιστα να κρίνεται στην παράταση. Η Ρέτζιο Εμίλια επιβλήθηκε της Αβελίνο 89-86 ενώ η Ρέτζιο Εμίλια χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση της Αβελίνο και να φτάσει στο 102-96. Η Αβελίνο με αυτή την ήττα έπεσε στο 12-4, αλλά παραμένει στην κορυφή, περιμένοντας φυσικά και το... κυρίως πιάτο της 16ης  αγωνιστικής που θα διεξαχθεί αύριο.

Τι έγινε στους αγώνες

Η Σάσαρι έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει την εκτός έδρας νίκη. Κάτι λιγότερο από τρία λεπτά πριν το τέλος βρέθηκε να προηγείται με +7 (78-85) με ένα τρίποντο του Πολονάρα. Ένα άστοχο τρίποντο, ένα λάθος, η ευστοχία των γηπεδούχων και το σκορ έγινε 82-85 με ένα λεπτό για το τέλος. Μια τεχνική ποινή στην Σάσαρι οδήγησε στο 86-85 χάρη σε μία βολή του Σμιθ και το τρίποντο του Παρίγιο. Ο ίδιος έκανε το φάουλ στον Πιερ Ντισόν, αυτός είχε ½ και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 94-88, ένα φάουλ και μια τεχνική ποινή στον Τσάπελ παραλίγο να «γυρίσουν» και πάλι το παιχνίδι, αφού η Σάσαρι μείωσε σε 94-93 με μία τεχνική ποινή ακόμη, αυτή τη φορά στην άλλη πλευρά να βοηθάει ώστε να γραφτεί το τέλος με το 102-96.

Η Ρέτζιο Εμίλια πήρε μια μικρή διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Αβελίνο το πάλεψε ως το τέλος, χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει και την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη με 87-84 με τον ΝτέλαΒάλε να σημειώνει 17 πόντους, τον Μαρκοϊσβίλι να προσθέτει 14 και τους Ουάιτ και Ράιτ να ακολουθούν με 13 ο καθένας. Ο Φεσένκο με 21 και ο Ριτς με 20 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων με τον πρώτο να μειώνει στον έναν πόντο τη διαφορά (87-86). Ο Ντελα Βάλε με 2/2 από τη γραμμή ήταν αυτός που στο τελευταίο δευτερόλεπτο διαμόρφωσε το τελικό 89-86.