22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Φουλ επίθεση στην Ιταλία (pics)

Η Σάσαρι με ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο (28-14) ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι και πήρε τη νίκη από την Τορίνο με 92-80. Καθοριστική ήταν η παρουσία των Σκοτ Μπάμφορθ και Ντάρκο Πλάνινιτς με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα και στον δεύτερο να μαζεύει και 9 ριμπάουντ. Κορυφαίος ωστόσο των νικητών ήταν ο Πιερ Ντισόν με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ , μένοντας στο παρκέ 39 λεπτά! Από 15 πόντους σημείωσαν Αντρέ Τζόουνς και Βαλέριο Ματσόλα, ενώ ο Γκάρετ είχε 12 πόντους και 9 ασίστ.

Φουλ επίθεση και στον δεύτερο αγώνα της ημέρας με την Ρέτζιο Εμίλια να παίρνει τη νίκη από την Πέζαρο εκτός έδρας με 104-96. Ο Έρικ Μίκα και ο Πάμπλο Μπερτόνε σημείωσαν από 18 πόντους για τους γηπεδούχους με τον Ντιέγκο Μονάλντι να ακολουθεί με 17. Στους 23 σταμάτησε ο Τζούλιαν Ράιτ για τους νικητές με τον Πέδρο Γιομπάρτ να ακολουθεί με 20. Κοντά στο νταμπλ νταμπλ έφτασε στο Μανουχάρ Μαρκοϊσβίλι με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Στη βαθμολογία προηγούνται Μπρέσια, Αβελίνο και Αρμάνι Μιλάνο με 12-4, ένα βήμα πιο πίσω βρίσκεται η Βενέτσια του Μάικ Μπράμος (11-5). Η Τορίνο έχει πλέον ρεκόρ 10-7 και είναι στην 5η θέση, η Σάσαρι είναι στο 9-8 και την 8η θεση, η Ρέτζιο Εμίλια στο 7-10 και στην 11η θέση, ενώ η Πέζαρο με το 4-13 είναι η τελευταία της κατάταξης.