22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Φονέας των “αιωνίων” το Περιστέρι

Το Περιστέρι μετά τον Παναθηναϊκό νίκησε στη "φωλιά" του και τον Ολυμπιακό με 81-76 για την 23η αγωνιστική και παραμένει ολοζώντανο στη μάχη για την τετράδα της Basket League.

Άκεφος παρουσιάστηκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός και το Περιστέρι το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Πίεσε, έβγαλε αιφνιδιασμούς και πήρε από νωρίς το προβάδισμα (15-7, 3’) μετρώντας 3/3 τρίποντα, αναγκάζοντας τον Ντέιβιντ Μπλατ να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ μόλις στο δεύτερο λεπτό του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν πρώτη φορά στο 6’15’’ (16-16), αλλά χρειάστηκε να περιμένουν ως το δεύτερο δεκάλεπτο για να προσπεράσουν για πρώτη φορά (22-24, 11’34’’). Προβάδισμα το οποίο απώλεσε άμεσα για να φτάσει το Περιστέρι ως το +9 (48-39, 20’40’’).

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε και πάλι (52-50, 24’30’’), ο Μιλουτίνοφ χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ (26’) όταν ο Μπλατ τον επανέφερε μετά το κακό διάστημα του Ζακ ΛεΝτέι με τον τεχνικό των «ερυθρόλευκων» να επιλέγει να παίξει με δίδυμο ψηλών Πρίντεζη-Βεζένκοφ. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι (63-55, 29'45''). Με το σκορ 67-64 (33'30'') ο Μιλουτίνοφ επέστρεψε για να βρεθεί άμεσα εκτός αγώνα οριστικά, καθώς χρεώθηκε με πέμπτο φάουλ.

Ένα τρίποντο του Άξελ Τουπάν (69-67, 34') έφερε ξανά τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ, και ξανά λίγο αργότερα (71-69, 36') με το Περιστέρι όμως να βρίσκει λύσεις κυρίως μέσα από τη μαχητικότητά του, κυνηγώντας κάθε φάση. Οι "ερυθρόλευκοι" στο 74-72 έχασε τρεις ευκαιρίες να προσπέρασει με Τουπάν, Ουέμπερ και Πρίντεζη. Ο Μπέντιλ δεν τους μιμήθηκε και με 1'37'' πια στο ρολόι έγραψε το 77-72 και το 80-74 (39') με 3/3 βολές από το φάουλ του Γκος, με τον αγώνα να κλείνει 81-76.

ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΑΡΟΟΥ: Ήταν στη σύνθεση της ομάδας, αλλά δεν αγωνίστηκε και είναι πολύ πιθανό να αποχαιρετήσει το Περιστέρι οριστικά. Ήδη γίνεται η σχετική έρευνα για τον διάδοχό του.

ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΕΤΡΕΧΕ: Μπορεί στις προθέσεις του Ντέιβιντ Μπλατ να ήταν ένας Ολυμπιακός που «τρέχει» και κερδίζει από τους αιφνιδιασμούς, αλλά σήμερα το Περιστέρι ήταν αυτό που κέρδισε από αυτόν τον τρόπο παιχνιδιού. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχε 4/6 αιφνιδιασμούς και στο πρώτο ημίχρονο πήρε 13 πόντους με αυτόν τον τρόπο. Ο αντίστοιχος αριθμός για τους «ερυθρόλευκους» ήταν τρεις!

ΕΝΑΣ «ΜΙΚΡΟΣ» ΣΤΟ ΡΟΣΤΕΡ: Οι τραυματισμοί που ταλαιπωρούν τον Ολυμπιακό με τις απουσίες του Βασίλη Σπανούλη και του Γιάνις Στρέλνιεκς, έφεραν τον Ιωσήφ Κολοβέρο στο ρόστερ των «ερυθρόλευκων» για δεύτερη φορά μετά την αναμέτρηση με τον Πανιώνιο. O Κολοβέρος πριν από λίγες μέρες πανηγύρισε τον τίτλο του πρωταθλητή Εφήβων ΕΣΚΑΝΑ με τους «ερυθρόλευκους».

Δαιτητές: Παπαπέτρου, Τζαφλέρης, Ζαχαρής

Δεκάλεπτα: 22-19, 45-39, 63-56, 81-76