26.5 C
Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024

Φιλικός περίπατος της ΑΕΚ με Πανιώνιο

Φιλικό αγώνα στο ΟΑΚΑ με κλειστές τις πόρτες έπαιξαν το απόγευμα της Παρασκευής ΑΕΚ και Πανιώνιος και η Ένωση νίκησε εύκολα με 107-66. Η αναμέτρηση είχε διάρκεια 50 λεπτών. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο προπονητές έδωσαν την ευκαιρία κυρίως σε νεαρούς παίκτες.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 17-7 στο 6’ και κράτησε το υπέρ της προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (27-10).  Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 8-0  και προηγήθηκε με 35-10 στο 12’. Στο 18’ η διαφορά ανέβηκε στους 27 πόντους (45-18) και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 49-27.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ προηγήθηκε με 26 πόντους στο 25΄(59-33) και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 68-44. Στο 37’ η ομάδα του Μανωλόπουλου έκανε το 85-53 και στο 40λεπτο η ΑΕΚ αναδείχθηκε νικήτρια με 91-60.

Στο πέμπτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ επικράτησε με 16-6.

Τους πόντους της ΑΕΚ πέτυχαν οι: Λαρεντζάκης 5 (1), Ελόνου 13, Σι 10, Άτιτς 5, Σάκοτα 9 (1), Μαυροειδής 22, Γκριν 6, Τζέιμς 6, Ρογκαβόπουλος 6 (2), Μωραϊτης 7 (1), Τσαλμπούρης 11 (1), Μπάρλοου 7 (2). Τη 15άδα της ΑΕΚ συμπλήρωσαν οι Καμπερίδης, Αγραβάνης,  Ξανθόπουλος.