26.6 C
Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024

Φιλική νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ιωνικού (pics, vid)

Μετά τον Πανιώνιο, ο ΠΑΟΚ νίκησε στο “παλατάκι” και τον Ιωνικό στο πλαίσιο του τουρνουά “Μαυροσκούφεια” με 88-82 και παρότι η ομάδα της Νίκαιας προηγήθηκε στις αρχές της τρίτης περιόδου μέχρι και με 11 πόντους.

Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ειδικά τα πρώτα λεπτά εξελίχθηκαν σε διαγωνισμό τριπόντων, με πρωταγωνιστή τον Τζαμάλ Τζόουνς. Κόντρα στην πρώην ομάδα του ο Αμερικανός του Ιωνικού μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι με 4/4 τρίποντα. Έτσι η ομάδα του Στέργιου Κουφού ξέφυγε με 17-9 στο 5'. Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από τον Σμιθ και τον Μπεστ και ισοφάρισε στο 21-21. Ο Ιωνικός έκανε μία προσπάθεια για να ξεφύγει και στη δεύτερη περίοδο (31-38 στο 15') όμως ο ΠΑΟΚ δεν του επέτρεψε να πάρει τον πλήρη έλεγχο (40-42 στο ημίχρονο).

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα και ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (47-58 στο 25'). Ο Δικέφαλος όμως κυρίως μέσα από την επίθεση του είχε και πάλι τον τρόπο να επιστρέψει (60-60 στο 28'), αν και ο Ιωνικός είχε στο τέλος του δεκαλέπτου προβάδισμα με τέσσερις (65-69). Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και προηγήθηκε με 73-72 όμως με ένα σερί του Χαραλαμπόπουλου, ο Ιωνικός ανέκτησε το προβάδισμα (76-81 στο 36'). Στα τελευταία τέσσερα λεπτά όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε σερί 12-1, με μπροστάρη τον Μπεστ και έφτασε στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-23, 40-42, 65-69, 88-82
ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Λιούις 10, Σμιθ 8, Σχίζας 7, Τσόχλας 3, Μαργαρίτης 18, Μπεστ 12, Ουίγκινς 14, Εγκεκέζε 6, Σαρικόπουλος 3, Νόουλς 4.
ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουφός): Τζόουνς 17, Τοπάλι, Στιθ 14, Χατζηκυριάκος 3, Αντρονικασβίλι, Λόρενς 6, Μπαρτ 15, Σάφτενααρ 4, Κώττας 2, Δημάκος 7, Χαραλαμπόπουλος 14