25.6 C
Σάββατο, 12 Οκτωβρίου, 2024

Φιλική νίκη της Νταρουσάφακα επί της Χίμκι

Η Νταρουσάφακα βρίσκεται λίγες μέρες μακριά από την επιστροφή της στα παρκέ της Euroleague, και έχει ήδη ξεκινήσει να "κλέβει" νίκες από τους μελλοντικούς της αντιπάλους.

Έχοντας κερδίσει τα τέσσερα προηγούμενα παιχνίδια του τουρνουά προετοιμασίας στο οποίο συμμετέχει, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης, επικράτησε επί της Χίμκι με 73-70, σε μία φιλική αναμέτρηση που κρίθηκε στα τελευταία δευερόλεπτα.

Η Νταρουσάφακα είχε μικρό προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, με τη Χίμκι ωστόσο να βρίσκεται απειλητικά κοντά στο σκορ, έτοιμη να το ανατρέψει ανά πάσα στιγμή. Στο τρίτο δεκάλεπτο μάλιστα, η ρωσική ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει, διαμορφώνοντας το σκορ σε 54-54

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο, η συγκεντρωμένη άμυνα της Νταρουσάφακα, και οι κενοί χώροι τους οποίους  εκμεταλλεύτηκε, κατάφεραν να της δώσουν τη νίκη απέναντι στη Χίμκι.