17.5 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Φενερμπαχτσέ – Μονακό 96-86: Τρίποντο ξέσπασμα και ανάσα (vids)

Η παραπαίουσα μέχρι τώρα στην Ευρωλίγκα Φενερμπαχτσέ έκανε ίσως την καλύτερη φετινή της εμφάνιση και πανηγύρισε το 96-86 επί της πολύ καλής Μονακό που όμως είναι σε κακό φεγγάρι αποτελεσμάτων. Αυτή η επιτυχία έβαλε φρένο σε ένα σερί τεσσάρων ηττών για τους Τούρκους και συνολικά 7 στα 8 τελευταία της, και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-9. Οσο για τη Μονακό, έχει αυτή πλέον τέσσερις σερί ήττες και 5/6 τελευταία και το ρεκόρ της έγινε 5-8.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα μοναδικό σόου του Μάικ Τζέιμς. Ο αμερικανός σταρ σκόραρε 19 πόντους με 4/7 τρίποντα και είχε τη Μονακό στο προβάδισμα 40-42, παρότι η Φενέρ με ένα ξέσπασμα του Βέσελι στο 17' προηγήθηκε με 38-33.

Ο Γκούντουριτς συνδέθηκε με το αντίπαλο καλάθι στις αρχές του δεύτερου μέρους, έφερε τη Φενέρ στο 53-43, αλλά η Μονακό αντέδρασε άμεσα. Με... απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Ουαταρά έφτασε στο 58-61 και το 63-63 του δεκαλέπτου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Η Φενέρ σήμερα ήταν καλή για να της ξεφύγει το ματς. Και το ξέσπασμα ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με επιθετικό ρεσιτάλ και το 86-71 στο 36' να έχει δείξει την εξέλιξη του αγώνα.

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Ο Μάρκο Γκούντουριτς σήμανε το πρώτο ξέσπασμα της Φενέρ στις αρχές του δεύτερου μέρους και της έδωσε ρυθμό και αυτοπεποίθηση. Ηταν όμως και αυτός που με το τρίποντο για το 87-79 ουσιαστικά έκρινε το ματς στο 38'30'' και έκοψε τον αέρα της Μονακό στην ύστατη προσπάθεια αντεπίθεσης.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Φενέρ πέταγε φωτιές από το τρίποντο, τελείωσε το ματς με το εκπληκτικό 13/22 και από εκεί εδραίωσε τη νίκη της.