21.1 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Φενερμπαχτσέ – Μακάμπι 90-79: Η μία με φόρα, η άλλη κατηφόρα (vids)

Βίοι, τελείως, αντίθετοι εξελίσσονται τον τελευταίο καιρό για τη Φενερμπαχτσέ και τη Μακάμπι. Οι Τούρκοι με το  σημερινό 90-79 εντός έδρας πανηγύρισαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 6-9, την ώρα που η Μακάμπι έφευγε για πέμπτο συνεχόμενο αγώνα με σκυμμένο κεφάλι από το γήπεδο, με το ρεκόρ της αρνητικό πλέον 7-8 και με εμφανή προβλήματα που ζητούν άμεσα επίλυση. Πάλεψε η ομάδα του Σφαιρόπουλου, ο οποίος σήμερα κοουτσάρισε για 100η φορά σε αγώνα Ευρωίγκας, για την ολική ανατροπή στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν πρόλαβε, πληρώνοντας το πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο.

Ενα καλό ξεκίνημα από τη Μακάμπι και το 7-13 δημιούργησε... ψευδαισθήσεις που διαψεύστηκαν γρήγορα. Η Φενέρ με μπροστάρη τον ασταμάτητο Μπούκερ έκανε σερί 16-2 για το 23-15 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 23-18, με τη Μακάμπι να αντιδρά πάντως και να μην επιτρέπει να της ξεφύγει το ματς μέχρι το 42-37 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, στο παρκέ υπήρχαν μόνο οι γηπεδούχοι. Με εντυπωσιακό σερί 28-12 ξεπέρασαν τους 20 πόντους διαφορά, με το 72-49, έκλεισαν την περίοδο στο 70-51 και έδειχναν να οδεύουν προς θριαμβευτική επικράτηση.

Η Μακάμπι είχε κουράγιο και εγωισμό. Το σερί 0-15 μέχρι το 32' έφερε το ματς στο 72-64, με τον Νάναλι να... ξεχνάει την βράβευσή του από τη Φενέρ πριν το ματς για τις υπηρεσίες που της είχε προσφέρει και να κάνει ζημιές.  Η Μακάμπι αναθάρρησε και στο 38' μείωσε σε 79-74, αλλά η Φενέρ είχε την ψυχραιμία και απέφυγε το χαρακίρι.

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Ο Ντέβιν Μπούκερ ήταν μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος παίκτης της Φενέρ, αλλά ήταν και καθοριστικός. Με τη Μακάμπι να έχει μειώσει σε 79-74 και τη μπάλα να είναι... βαριά, πήρε επιθετικό ριμπάουντ μετά από χαμένη επίθεση, έβαλε το καλάθι για το 81-74 και ουσιαστικά έκρινε το ματς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μακάμπι είχε πολύ άσχημο ποσοστό στα σουτ δύο πόντων, με 16/37 και 43,2%, η Φενέρ ήταν εμφανώς πιο αποτελεσματική σε αυτόν τον τομέα με 22/38 και 57,9% και το εξαργύρωσε με την επικράτησή της.