19.5 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Φενερμπαχτσέ – Εφές 66-93 : Δικός της κι αυτός ο τίτλος! (vids)

Είναι δίχως αμφιβολία η ομάδα που συγκεντρώνει τα βλέμματα περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη, τα τελευταία 3 χρόνια στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Η φοβερή Αναντολού Εφές κλείνει τη σεζόν της με έναν ιδανικό τρόπο, καθώς μετά από την κατάκτηση της Ευρωλίγκας, "σκούπισε" την μεγάλη αντίπαλο (93-66), Φενέρμπαχτσε, και πήρε με 3-0 νίκες και το πρωτάθλημα Τουρκίας!

H ομάδα του Εργκίν Αταμάν είναι "καυτή" και δεν άφησε καμία αμφιβολία για το αντίθετο. Ο τρίτος τελικός μπορεί να διεξήχθη στην Ούλκερ Σπορτς Αρένα, όμως η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τέτοια για άλλη μια φορά, που ο παράγοντας έδρα δεν έπαιξε απολύτως κανέναν ρόλο! Μετά τους 40 πόντους διαφοράς στο πρώτο παιχνίδι και τους 22 πόντους στο δεύτερο, η τρίτη νίκη ήρθε με 27 πόντους διαφορά, σε μία εκ των πιο μονοδιάστατων σειρών εδώ και χρόνια στο πρωτάθλημα της γειτονικής χώρας!

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο μέρος, με την περίοδο να τελειώνει στο 25-21, όμως εκεί σταμάτησαν οι όποιες ελπίδες της. Ένα επιμέρους σκορ 23-7 της Εφές στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε τη διαφορά πολύ γρήγορα σε διψήφια τιμή (33-44) ενώ η χαριστική βολή ήρθε στην τρίτη περίοδο, όπου οι Πρωταθλητές Ευρώπης προσέθεσαν άλλους 13 πόντους στη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων (47 - 75). Το πάρτι της Εφές ολοκληρώθηκε στον... αυτόματο πιλότο, σε ένα βράδυ που οι "Μπλε" κερδίζουν τον 15ο τίτλο της ιστορίας τους! Αυτή τους η νίκη φυσικά αποτελεί διεύρυνση του ρεκόρ της, καθώς είναι η πολυνίκης του θεσμού, με τη Φενέρ του Ίγκορ Κοκόσκοφ, η οποία έδειξε πραγματικά ανήμπορη να αντιδράσει, να μένει στα 9 πρωταθλήματα.

Για τους πρωταθλητές Τουρκίας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ροντρι Μπουμπουά με 30 πόντους, ενώ 13 είχε ο Τουντσέρ. Από την άλλη, η γηπεδούχος Φενέρ είδε τον Νάντο Ντε Κολό να σκοράρει 19 πόντους.