17.4 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Φενέρ-Ούνικς 80-41: «Σφαγή» στο Βόσπορο! (vids)

Η Φενέρμπαχτσε προχώρησε σε μια ιστορική νίκη στην Ευρωλίγκα, καθώς όχι μόνο «πάτησε» την Ούνικς Καζάν, αλλά την οδήγησε και σε αρνητικές επιδόσεις, με το 80-41 να αποτελεί κυρίως ένα... μνημείο θλίψης για τη ρωσική ομάδα, δίνοντας ανάσα στους παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Οι δύο ομάδες άρχισαν αρκετά «μουδιασμένα» το ματς και στο πρώτο εξάλεπτο βρίσκονταν μόλις στο 7-7, με ένα σερί 8-0 της Φενέρ, όμως, να τη βοηθά να ξεφύγει και τα μακρινά σουτ στο τέλος της περιόδου να δείχνουν πως είχε το πάνω χέρι (21-8). Με τα μακρινά σουτ του Ντε Κολό η διαφορά έφτασε «εν ριπή οφθαλμού» στο +20 (31-11 στο 14'), με τον Σαγιόκ να παίρνει τη σκυτάλη και το ημίχρονο να λήγει με τους παίκτες του Τζόρτζεβιτς να είναι οι μόνοι που... εμφανίστηκαν στο παρκέ (44-22).

Με τον Σαγιόκ να συνεχίζει σε εξαιρετικό ρυθμό, γρήγορα η διαφορά έφτασε και στο +30, καθώς οι Ρώσοι συνέχισαν να είναι... απόντες (53-23 στο 25'), κάτι που φάνηκε από το γεγονός, ότι πέτυχαν μόνο πέντε πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να είνι επί της ουσίς τελειωμένο (61-27). Όλα ήταν πια διαδικαστικά και η Ούνικς ήθελε να... αποφύγει το αρνητικό ρεκόρ, κάτι που τελικά κατάφερε, καθώς αυτοί ήταν οι 35 της Κρκα σε αγώνα με την ΤΣΣΚΑ (80-41).

Δεκάλεπτα: 21-8, 44-22, 61-27, 80-41

ΤΟ ΞΕΠΕΤΑΓΜΑ: Ο Μάριαλ Σαγιόκ βρήκε την ευκαιρία του και έλαμψε σε αυτό το ματς, μετρώντας 17 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και πέντε ασίστ, αποτελώντας επένδυση από την Μπούρσασπορ, που μπορεί στο τέλος να συζητείται.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Είναι φοβερό που υπήρξε αυτή η διαφορά, παρότι η Ούνικς είχε οκτώ παραπάνω κατοχές (9-15 επιθετικά ριμπάουντ, 17-15 λάθη). Τα ποσοστά της, όμως, ήταν θλιβερά με 16/65 σουτ εντός παιδιάς, ενώ η Φενέρ είχε 32/59, αριθμοί που μιλούν από μόνοι τους.