18.5 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Φενέρ… να την πιεις στο ποτήρι! (pics)

«Άγριες» διαθέσεις έχει η ασταμάτητη εντός συνόρων Φενέρ, η οποία «διέλυσε» και την Μπεσίκτας στο ένα εκ των ντέρμπι της αγωνιστικής στην Τουρκία, ενώ Τράμπζονσπορ και Γκαζιάντεπ πήραν τεράστιες νίκες στο «μέτωπο» της παραμονής.

Σε εκπληκτική κατάσταση βρίσκεται η Φενέρμπαχτσε, η οποία δεν... χαμπάριασε ούτε το ντέρμπι της Πόλης με την Μπεσίκτας, «φιλοδωρώντας» τη με 83-60. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, «φορτσάροντας» στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασαν με άνεση σε αυτό το +23, πετυχαίνοντας σε εκείνο το διάστημα επιμέρους σκορ 30-16, με τον Μπόμπι Ντίξον να έχει 18 πόντους με 5/9 τρίποντα και τον Σινάν Γκιουλέρ να ακολουθεί με 14 πόντους, 6/7 σουτ και τέσσερις ασίστ, ενώ εννέα πόντους με 3/9 σουτ σημείωσε ο Κώστας Σλούκας. Για το σύνολο του Ουφούκ Σαρίτσα, με 20 πόντους και 8/14 σουτ τελείωσε ο Τζος Άνταμς.

Μεγάλες «ανάσες» για την παραμονή πήραν Τράμπζονσπορ και Γκαζιάντεπ. Η πρώτη έφτασε στην νίκη... υπ' αριθμόν «10» με αντίπαλο τη Γεσιλγκιρεσούν, και μάλιστα με «κατοστάρα» (100-95) σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι, όπου «καθάρισε» με την άμυνά της και το επιμέρους σκορ 25-16 στην τελευταία περίοδο. Ο Όσιρις Έλντριτζ (25 π., 9/16 σουτ, 4 ρ., 5 ασ.) και ο Σαρούνας Βασιλιάουσκας (24 π., 8/12 σουτ, 9 ασ.) ήταν «μαγικοί» για την ομάδα του Πόντου, ενώ οι 26 πόντοι με 11/14 σουτ του Ντέιβον Τζέφερσον, όπως και οι 24 πόντοι με 9/17 σουτ του Ρασάντ Τζέιμς, δεν έφταναν για τους φιλοξενούμενους.

Αναφορικά με την Γκαζιάντεπ, εκείνη είχε πιο εύκολο έργο κόντρα στην Μπάνβιτ, «συντρίβοντάς» τη με 82-63. Το σκορ αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς εξαρχής... την έπιασε από το λαιμό και μετά το 25-18 της πρώτης περιόδου, όλα βρήκαν το δρόμο τους, με τον Σον Άρμαντ να κάνει ίσως το ματς της ζωής του με 32 πόντους και 10/17 σουτ, ενώ double double 11 πόντων και ισάριθμων ριμπάουντ είχε ο Ρόμπερτ Λόρενς. Ο Ριντβάν Ονσέλ ήταν ίσως που διεσώθη από το «ναυάγιο» της Μπάνβιτ με 14 πόντους.

Τέλος, σκορ και θέαμα πρόσφερε στο κοινό της η Γαλατάσαραϊ, «σκορπίζοντας» την Ίστανμπουλ με 99-77. Και σε αυτό το ματς, η μοίρα του ματς άρχισε να προδιαγράφεται από την πρώτη περίοδο, με το σκορ στο 31-18, με έξι παίκτες της «Τσιμ Μπομ» να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων στο τέλος, και πρώτο τον Άντας Γιουσκεβίτσιους που ολοκλήρωσε με 14, ενώ εντυπωσιακό ήταν το double double 12 πόντων και 14 ριμπάουντ του Εγκέ Αράρ. Ο Ράιαν Τούλσον ξεχώρισε για τους ηττημένους, με 21 πόντους και 6/11 σουτ.