16.7 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Φενέρμπαχτσε – Νταρουσάφακα 103-91: Ξέσπασε στην παράταση (pics+vid)

Η Νταρουσάφακα έκανε δύσκολη τη ζωή της Φενέρμπαχτσε στο πρώτο ματς της προημιτελικής σειράς των playoffs του τουρκικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν μια διαφορά 8 πόντων μέσα σε 20", στέλνοντας το ματς στην παράταση (85-85), αλλά η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ πάτησε το γκάζι στο έξτρα πεντάλεπτο και έφτασε τελικά στη νίκη με 103-91!

Κοντά στο triple-double έφτασε ο Νάντο Ντε Κολό, που πέτυχε 31 πόντους (5/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 9/11 βολές), κατέβασε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 10 ασίστ, έχοντας μόλις 1 λάθος σε 36'33" συμμετοχής. Ακολούθησε ο Ντεσόν Πιέρ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Άλλους 17 πόντους είχε ο Μελί Μαχμούτογλου. Επτά πόντους, 8 ριμπάουντ αλλά και πέντε λάθη σε κάτι περισσότερο από 21 λεπτά έγραψε η στατιστική του Γιαν Βέσελι.

Για τη Νταρουσάφακα από 22 πόντους έκαστος είχαν οι Άντριου Άντριους και Γιαρμάρ Γκιουλέι

Να σημειώσουμε ότι η Φενέρ κέρδισε διπλάσιες βολές από την αντίπαλό της (30/40 έναντι 13/20).

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 42-41, 65-55, 85-85 (κ.α), 103-91