21.1 C
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Φενέρμπαχτσε: Θρίλερ πρόκρισης και τώρα Εφές (vid)

Στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος θα βρεθεί η Φενέρμπαχτσε, όπου θα βρει απέναντί της την Αναντόλου Εφές. Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ κατάφερε με πολύ κόπο και ιδρώτα να επικρατήσει με 78-76 της Πινάρ Καρσίγιακα και να κάνει το 3-1, κλείνοντας θέση στους τελικούς.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να χάνουν με 76-74, ένα λεπτό και σαράντα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της αναμέτρησης, όμως με 1/2 βολές του Μπαρτέλ, ένα δίποντο του Γκούντουριτς και 1/2 βολές του Ο'Κουίν ήρθε το «διπλό» και η πρόκριση.

Ο Μαχμούτογλου βγήκε και πάλι μπροστά και τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ακολούθησε ο Μπαρτέλ με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ. Στους 5 πόντους Βέσελι, ο οποίος αγωνίστηκε για μόλις 6 λεπτά.

Από τους γηπεδούχους, ο Χένρι είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ο Μόργκαν 15 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Οι τελικοί βέβαια θα πρέπει να περιμένουν κάποιες ημέρες, αφού η ομάδα του Αταμάν θα δώσει το παρών στο Final 4 της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-39, 53-61, 76-78