21.4 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Φενέρμπαχτσε: Διψήφια ήττα πριν τον Ολυμπιακό (vids)

Ήττα και με διψήφια διαφορά γνώρισε μέσα στο σπίτι της η Φενέρμπαχτσε. Η Νταρουσάφακα ήταν αυτή που επικράτησε με το τελικό 61-79 να σφραγίζει την αναμέτρηση, την πρώτη του 2022 για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, λίγες μέρες πριν την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό (11/1) για την Ευρωλίγκα.

Νταϊσόν Πιερ με 17 και 9 ριμπάουντ και Ακίλε Πολονάρα 12 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Φενέρ και οι μοναδικοί διψήφιοι. Ο Κοπέν με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.

Η Νταρουσάφακα έφτασε νωρίς στο 8-16 (5') και στο 17-31 (11'), αλλά στο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε είχε καταφέρει να απαντήσει και να φτάσει στο 38-37. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν πάλι τον έλεγχο του αγώνα, για να φτάσουν ως το +17 (51-68, 32'30'').

Η Φενέρμπαχτσε έχει πλέον ρεκόρ 13-2 στο πρωτάθλημα Τουρκίας. Στην κορυφή βρίσκεται η Νταρουσάφακα με 12-4, στην τρίτη θέση βρίσκεται η Καρσίγιακα (11-5), ενώ η Αναντόλου Έφες είναι στο 11-3 και στην 6η θέση.