23.2 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Φάλκο-ΑΕΚ 83-78: Ναυάγιο στη Φαλκο-νέρα (pics+vid)

Ναυάγιο για την ΑΕΚ στην Ουγγαρία! Οι "κιτρινόμαυροι" με απογοητευτική εμφάνιση και τυχαίο μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου, γνώρισε την ήττα με 83-78 από έναν αδύναμο, αλλά καλοδουλεμένο αντίπαλο, ξεκινώντας με ήττα τις υποχρεώσεις της στον 4ο όμιλο του Basketball Champions League.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ προηγούμενη με δύο πόντους (19-21). Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στη δεύτερη περίοδο, με τον Νίκο Παππά να... ανεβάζει στροφές με την επάνοδό του στα παρκέ. Η Σομπατέλι πήρε τη μεγαλύτερη της διαφορά στo πρώτο ημίχρονο με 38-32, πριν απαντήσει ο 31χρονος γκαρντ με έμμεσο τρίποντο και κάνει το 38-35, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, η Σομπατέλι μπήκε καλύτερα στο παρκέ και απέκτησε διαφορά 9 πόντων (49-40, 24'). Η ΑΕΚ στη συνέχεια πέρασε στην αντεπίθεση, μείωσε και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο βρισκόμενη πίσω στο σκορ με τρεις πόντους (57-54). Με το ξεκίνημα του τελευταίου και κρίσιμου δεκαλέπτου, η Σομπατέλι πήρε γρήγορα διαφορά δέκα πόντων, κάνοντας το σκορ 64-54. Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει στα τελευταία λεπτά, έφτασε τη διαφορά στους τρεις (81-78), ωστόσο ο Παππάς δέχθηκε τάπα σε σουτ τριών πόντων στην τελευταία επίθεση με την Σομπατέλι να γράφει το τελικό 83-78 με καλάθι στον αιφνιδιασμό..

Ο MVP: Ο Ζόλταν Περλ έκανε μεγάλο ματς για τη Σομπατέλι, σημειώνοντας 21 πόντους, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ ήταν ιδιαίτερα άστοχη πίσω από τη γραμμή των 6μ75 ευστοχώντας σε 7 τρίποντα σε 29 προσπάθειες, έχοντας ένα πολύ χαμηλό ποσοστό της τάξεως του 24,14%.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-35, 57-54, 83-78