17 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Υπερπρωταθλήτρια U20 η ΑΕΝΚ (pics)

Η Νέα Κηφισιά ήταν η ομάδα που κατέκτησε τον άτυπο τίτλο της υπερπρωταθλήτριας της κατηγορίας (σε επίπεδο Ενώσεων Αθήνας-Θεσσαλονίκης) κερδίζοντας στον τελικό των U20 τον Ερμή Λαγκαδά στο κλειστό του Βόλου με 71-63.

Η ομάδα του Στέφανου Λαδικού, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Χαϊκάλη (26 π.) πήρε εξ΄αρχής το προβάδισμα, φτάνοντας στο 12-0 στο 4', με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-13. Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την διαφορά στο σκορ να φτάνει και στο +13 (26-13), με το ημίχρονο να κλείνει με 31-24 χάρη σε τρίποντο του Μέλλιου από πλευράς Ερμή. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπάθησε να κλείσει την ψαλίδα στο σκορ, μειώνοντας ως και το 48-43 στο 30', με την ΑΕΝΚ να πατάει το γκάζι, και με ένα επιμέρους σκορ 16-2, να ανεβάζει την διαφορά και στο +19 (64-45) στο 35', καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Ερμής Λαγκαδά – ΑΕΝΚ 63-71
Δεκαλέπτα: 13-22, 24-31, 43-48, 63-71.
Ερμής Λαγκαδά (Γκαμούρας) : Μήνου 11 (1), Τσακαλής, Καμπέρης 15 (3), Σωτηρέλης, Ράπι 4, Δημητράκας 13 (1), Αβοκάτος 4, Χριστοδούλου 4, Χρηστίδης 3 (1), Μέλλιος 7 (1), Γιαμπατζίδης 2.
ΑΕΝΚ (Λαδικός) : Αλετράς 4, Τσουμάλης 1, Κωνσταντακόπουλος , Πενταγιώτης, Μανούσος 4, Πρωτόπαπας 5 (1), Χαϊκάλης 26 (5), Χατζηνικόλας 14 (1), Πριτσιούλης, Καμαριανός 9, Ντουζίδης 8 (1), Σταυρόπουλος