19.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Υπέρβαση μόνο για λίγο

Ήταν αδύνατον να νικήσει όχι μόνο τη Μπασκόνια, αλλά γενικότερα μια ομάδα της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός με μάχη σχεδόν ενός ημιχρόνου. Διότι κακά τα ψέματα η έλλειψη ρυθμού (από τις μόλις δύο προπονήσεις όλων μαζί των εναπομεινάντων) από την αγωνιστική απραξία τόσων ημερών θα είχαν πολύ μεγαλύτερη επιρροή ακόμα και από τις απουσίες. Διότι στο ψυχρό χαρτί της στατιστικής οι Βάσκοι παίζοντας μόλις με 8 παίκτες επικράτησαν άνετα μιας ομάδας που είχε 9 (έστω και αν ο Αντώνης Κόνιαρης έπαιξε μόλις ένα πεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο). Όμως ήταν οκτώ παίκτες που είχαν ρυθμό, κανονικές προπονήσεις και αγώνες στο ίδιο διάστημα όπου οι Ερυθρόλευκοι ήταν στα σπίτια τους ή σε ατομικό πρόγραμμα. Και το κυριότερο είχαν ένα...ξεκούραστο πρώτο ημίχρονο. Μέχρι να βρει τα πατήματά του ο Ολυμπιακός και να έχει μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στην άμυνα («Οι παίκτες μου ήταν διστακτικοί στην άμυνα, επειδή η λειψανδρία τους έκανε να φοβούνται τα φάουλ» εξήγησε ο κόουτς Μπαρτζώκας) το πουλάκι είχε πετάξει. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +16 στην ανάπαυλα σχεδόν χωρίς να...ιδρώσουν. Εχοντας 75% στα δίποντα (12/16) και 60% στα τρίποντα (6/10) ποσοστά που δεν βρίσκεις ούτε στην προπόνηση. Με τον Χένρι παίκτη «κλειδί» του Ιβάνοβιτς σε ρόλο αμυντικού εξολοθρευτή αλλά και οργανωτή (έχοντας ήδη μοιράσει 7 ασίστ σε 20 λεπτά), πριν πάρει και το ρόλο του εκτελεστή στο δεύτερο ημίχρονο όπου πέτυχε τους 15 από τους 17 πόντους του. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο μισό η Μπασκόνια χρειάστηκε να κάνει μόλις 5 φάουλ καθώς έβλεπε δύο από τους πιο απειλητικούς παίκτες των γηπεδούχων να έχουν παρέα 0/7 τρίποντα (0/4 ο ΜακΚίσικ και 0/3 ο Σπανούλης) με τον Αμερικανό μάλιστα να τελειώνει τον αγώνα με 0/6 και ας ήταν μέσα στους κορυφαίους της ομάδας του. Αντίθετα στην επανάληψη όπου οι Πειραιώτες μπήκαν περισσότερο μέσα στο καλάθι (27 πόντους με ένα μόλις τρίποντο είχαν μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο !) και πήγαν στις προσωπικές επαφές τα φάουλ της ισπανικής ομάδας ήταν 14 σε αυτό το 20λεπτο. Η ατυχία των Ερυθρολεύκων, πέραν των μαζικών (πέντε, τα τέσσερα σε παίκτες) κρουσμάτων κορονοϊού ήταν ότι «χτυπήθηκε» όλη η φρόντ λάιν αλλά μαζί και η ψυχολογία καθώς για μια εβδομάδα περισσότερο ψάχνονταν ο καθένας εάν έχει κολλήσει και αυτός παρά είχε το μυαλό του στην προπόνηση (που δεν γινόταν) και στο μπάσκετ. Θα είχε ενδιαφέρον, εάν έμενε μόνο η αρχική απόφαση των διαιτητών (για φάουλ υπερ. του Σπανούλη και όχι η συμπληρωματική που χρέωσε με αντιαθλητικό τον αρχηγό του Ολυμπιακού για το χτύπημα στον Πίτερς πάνω στη φάση) στο 60-67 στις αρχές της τελευταίας περιόδου να βλέπαμε μέχρι που θα έφτανε η αντίδραση των Πειραιωτών, αλλά με τα αν δεν νίκησε ποτέ κανείς. Ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να μείνει σε ανώφελα «δάκρυα» πάνω από μια ήττα που φτάνοντας στο τέλος της διαδρομής στην ψυχρή βαθμολογία θα έχει καταγραφεί ως μια μεγάλη νίκη της Μπασκόνια στο ΣΕΦ μετά από 13 χρόνια φαγούρας και 15 συνεχόμενες ήττες ! Ουδείς θα θυμάται ένα...χοντρό αστερίσκο που θα λέει ότι ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς Βεζένκοφ, Ελις, Ζαν Σάρλ, Χαραλαμπόπουλο και Χάρισον. Όπως στο ταμείο θα μετρήσει «διπλή» η ήττα από μια ομάδα που δύσκολα θα τερματίσει πάνω από τη 10-11η θέση (Ζαλγκίρις). Το πιο ανησυχητικό, περισσότερο και από αγωνιστικό, είναι το γεγονός ότι την επόμενη εβδομάδα ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στην ανεξέλεγκτη (πολύς κόσμος που δεν τηρεί τα μέτρα) Ρωσία, εκεί από όπου ξεκίνησε ο πρώτος...αποδεκατισμός, μετά το ταξίδι στην Αγία Πετρούπολη.