25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Υπέκυψαν στην ανώτερη Λιθουανία οι Έφηβοι

Την πρώτη της ήττα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων υπέστη η Εθνική Ομάδα, χάνοντας 81-61 από την Λιθουανία και καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση στον τρίτο όμιλο. Στην φάση των «16» η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Λετονία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πλήρωσε το κακό δεύτερο δεκάλεπτο, όταν οι Λιθουανοί έτρεξαν σερί 23-4, βγάζοντας εκτός ρυθμού τους διεθνείς.

Η Εθνική ξεκίνησε καλά τον αγώνα, προηγούμενη 25-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η συνέχεια ανήκε στους Λιθουανούς. Η «Λιέτουβα»  κράτησε χαμηλά τους παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου που σκόραραν μόλις 6 πόντους και βρέθηκαν στο -14 με την λήξη του ημιχρόνου (31-45). Η διαφορά στα ριμπάουντ (17-24) και στις ασίστ (4-8) είχε παίξει τον δικό της ρόλο στην διαμόρφωση του σκορ. Μωραΐτης και Καλαϊτζάκης είχαν από 9 πόντους στο πρώτο μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Έφηβοι προσπάθησαν να πλησιάσουν, με τους Πιλάβιο, Καμπερίδη και Καλαϊτζάκη να ευστοχούν σε τρίποντα αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε. Οι Λιθουανοί έφτασαν την διαφορά στο +24, 42-64 στο 30’, ύστερα από πέντε σερί πόντους του Βελίτσκα.

Ο αγώνας είχε ουσιαστικά κριθεί και στα μέσα της τέταρτης περιόδου η Λιθουανία συντηρούσε το μεγάλο προβάδισμα. Οι διεθνείς ήταν αρκετά άστοχοι έχοντας 20/59 σουτ σε 35 λεπτά και δεν μπορούσαν να απειλήσουν τους αντιπάλους τους.  Καλαϊτζάκης και Δομπρογιάννης ήταν εύστοχοι στις βολές και έκαναν το 61-79 με 17" να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Ο Γιόνκους διαμόρφωσε το τελικό 81-61 υπέρ της Λιθουανίας, σκοράροντας από την "γραμμή της φιλανθρωπίας".

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 31-45, 42-64, 61-81

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 14(2), Μωραΐτης 12, Καμπερίδης 5(1) , Καλαϊτζάκης Π. 5, Δούβλης 2, Πιλάβιος 6(2) , Δομπρογιάννης 1, Αρσενόπουλος 8, Καμπουρίδης , Γάργαλης4, Λιούνης , Βύρλας 4.

Λιθουανία (Πετράουσκας): Βελίτσκα 20(2), Βαϊτσιούνας, Ουλέτσκας 15(4), Σαργιούνας 16(1), Γιόνκους 2, Νταουγκέλα,Κοζίς 3(1), Βασιλιάουσκας 12(1), Βένσκους 6, Ζουοζάιτις, Κισούνας 7, Λαβρινοβίτσιους.