24.9 C

Τόπο στα νιάτα!

Ο Προμηθέας Πάτρας έχτισε μια διαφορά στη δεύτερη περίοδο "πυροβολώντας" από τα 6μ75, έδωσε ξεχωριστό χρώμα παίζοντας με τέσσερις εφήβους για περίπου 15 λεπτά και πήρε τη νίκη από το Λαύριο με 77-66 για την 10η αγωνιστική της Basket League, φτάνοντας στο 7-3 και στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Τα πρώτα λεπτά μπορεί να ήταν μονόλογος του Έλις από την καρδιά της ρακέτας, αλλά οι Αχαιοί κατάφεραν να χτίσουν την πρώτη μεγάλη διαφορά του αγώνα όταν τα τρίποντα άρχισαν να μπαίνουν. Αγραβάνης, Φίλερ, Μπαμπ, Κατσίβελης ευστόχησαν όλοι για να μετατραπεί το 19-18 (8’) σε 35-22, (14’). Το ημίχρονο έκλεισε 46-29 με τον Προμηθέα να βρίσκεται κοντά στο 60% στα σουτ τριών πόντων (8/14, 57%).

Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό, το Λαύριο δεν είχε τις λύσεις στην άμυνα και η διαφορά έφτασε στο +23 (58-35, 24’17’’) με 4/4 τρίποντα από τον Φίλερ. Ήταν το σημείο στο οποίο ο Μάκης Γιατράς έριξε στο παρκέ και τους τέσσερις εφήβους που είχε στο ρόστερ. Μάλιστα ξεκίνησε και την τέταρτη περίοδο με την ίδια πεντάδα. Και συνέχισε με αυτή, αφού η διαφορά μπορεί μεν να μειώθηκε, αλλά παρέμεινε διψήφια ως το τελικό 77-66.

MVP: Ο Τσέις Φίλερ με 28 πόντους μρ 4/4 τρίποντα και 3/5 δίποντα ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης για τον Προμηθέα Πάτρας.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Προμηθέας Πάτρας αγωνίστηκε χωρίς τον Γιώργο Μπόγρη, ο οποίος οδεύει προς την Ιμπεροστάρ Τενερίφη, αλλά και χωρίς τον τραυματία Λάνγκστον Χολ. Οι Αχαιοί είχαν τέσσερις «μικρούς» στο ρόστερ τους: Μαντζούκα, Καφέζα, Κουρουπάκη, Μπαζίνα.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Θεονάς-Καλογερόπουλος

Δεκάλεπτα: 24-18, 46-29, 65-51, 77-66