18.1 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Τυφώνας Άλμπα παρέσυρε τη Φενέρμπαχτσε (vid)

Πάρτυ έκανε η Άλμπα Βερολίνου απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας εντός έδρας με 89-63 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague, έχοντας 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και παίζοντας χωρίς τους Μπεν Λάμερς, Μάρκους Έρικσον και Σιμόνε Φοντέκιο.

Ενδεικτικό δείγμα του πλουραλισμού και του ομαδικού τρόπου με τον οποίο παίζει η γερμανική ομάδα αποτελούν οι 85(!) ασίστ που έχει μοιράσει στα τρία τελευταία ευρωπαϊκά παιχνίδι (28.3 κατά μέσο όρο).

O ομάδα του Αϊτό Γκαρσία Ρενέσες έχει πλέον ρεκόρ 5 νικών και 7 ηττών (με ένα παιχνίδι να εκκρεμεί), ενώ η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ που επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα, ούσα κατώτερη των προσδοκιών, βρίσκεται στο 5-8.

Η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις. Μετά το 8-7 στο 4'10", η Άλμπα άρχισε να χτίζει σιγά σιγά ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο έφτασε στους 9 πόντους, 23-16 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Σύντομα η ψαλίδα ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (33-20 στο 13'34"). Καθώς κυλούσαν τα λεπτά η αδυναμία της Φενέρμπαχτσε να συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι γινόταν όλο και πιο εμφανής. Τα Άλμπατρος, που κατάφερναν αριστοτεχνικά να διεισδύσουν στην ρακέτα τους τουρκικής ομάδας (16/25 δίποντα) πήγαν στα αποδυτήρια της «Mercedes-Benz Arena» προπορευόμενα με 44-27.

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ παρέμεινε εκτός κλίματος και μετά την ανάπαυλα, πετυχαίνοντας μόλις 4 καλάθια και και 4 ελεύθερες βολές στην τρίτη περίοδο. Στον αντίποδα η επίθεση των γηπεδούχων συνέχιζε ακάθεκτη τη δουλειά της ανεβάζοντας την τιμή της διαφοράς κοντά στους 30 πόντους!

Καθαρά διαδικαστικό χαρατήρα είχε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ρίχνουν στροφές και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μαζέψουν έστω την τελικά διαφορά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: H Άλμπα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23/37 δίποντα, 9/29 τρίποντα και 16/19 βολές, την ώρα που η Φενέρ αντίστοιχα είχε 15/29 δίποντα, 6/22 τρίποντα και έβρισκε πολύτιμο σκορ κυρίως από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (15/18 βολές).

ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ: Ο τρόπος που έπαιξε σήμερα η Άλμπα άγγιξε την τελειότητα, αφού η αναλογία ασίστ λαθών της γερμανικής ομάδας ήταν 28 τελικές πάσες για μόλις 12 λάθη (εκ των οποίων τα 9 τα έκανε στο πρώτο μισό του παιχνιδιού). Παράλληλα, σκόραραν και οι 12 παίκτες της αποστολής, ενώ κανένας δεν έμεινε στο παρκέ για περισσότερο από 25 αγωνιστικά λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 44-27, 70-41, 89-63