27.9 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Ρεάλ Μαδρίτης-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 89-96: Νίκη με τριπλή απειλή (vids, pics)

H ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στη Μαδρίτη, "βυθίζοντας" τη Ρεάλ ακόμη περισσότερο. Οι Ρώσοι έφτασαν στο 19-10 και (με τα αυριανά παιχνίδια να εκκρεμούν και ένα ματς λιγότερο) συγκατοικεί στη δεύτερη θέση της κατάταξης με την Έφες και την Αρμάνι Μιλάνο. Απόψε, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής επικράτησαν 96-89 με τους Ισπανούς να βρίσκονται πια στο 17-13. Κλάιμπερν, Βόιτμαν και Τζέιμς ήταν το τρίο που οδήγησε με σταθερό χέρι στη νίκη την ΤΣΣΚΑ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν άφησε και πολλά περιθώρια στην αντίπαλό της από την έναρξη του παιχνιδιού. Μπήκε με ένα 0-8 (2’50’’) και σε όλο το ημίχρονο επέστρεψε μόνο μια ισοπαλία (21-21, 9’20’’). Τα πράγματα βελτιώθηκαν ακόμη περισσότερο για τους Ρώσους στη δεύτερη περίοδο, κάτι που οφείλεται σε μεγάλο ποσοστό στα σουτ τριών πόντων.

Η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά (35-47, 16’45’’), άγγιξε το +15 (36-51) και με την συμπλήρωση του εικοσαλέπτου ήταν στο +14 (41-55) με τον Ουίλ Κλάιμπερν να σημειώνει 16 πόντους με 3/3 τρίποντα.. Η δήλωση του Πάμπλο Λάσο στο ημίχρονο, όταν ρωτήθηκε τι πρέπει να αλλάξει η ομάδα του για να διεκδικήσει τη νίκη ήταν η πιο απλή: «Να παίξουμε.. Αυτή τη στιγμή απλά τους παρακολουθούμε να παίζουν και παίζουν πολύ καλά. Εμείς απλά βλέπουμε».

Παρά τις φωνές του Βάσκου τεχνικού και όσα είπε στα αποδυτήρια το παιχνίδι δεν άλλαξε μορφή με την επιστροφή στο παρκέ. Ο Τόκο Σενγκέλια έφτασε στους 14 με 4/7 τρίποντα νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο, τραβώντας συνεχώς τον Ταβάρες μακριά από τη ρακέτα, κάτι που έκανε και ο Γιοχάνες Βόιτμαν. Οι δυο τους οδήγησαν στο 43-63 (22’10’’).

Η είσοδος του Τζέισι Κάρολ έδωσε λύσεις, καθώς σε δύο λεπτά σημείωσε επτά πόντους (62-74, 28’). Ο Κοσέρ τον μιμήθηκε με δύο εύστοχα δικά του τρίποντο για να γράψει το 67-74 (30’) και ο Κάρολ επέστρεψε για να μειώσει στους πέντε (69-74). Κλάιμπερν και Βόιτμαν αντέδρασαν (77-90, 36'). Ένα αντιαθλητικό που ήταν και πέμπτο φάουλ στον Σενγκέλια και ένα φάουλ σε σουτ τριών πόντων του Κάρολ έβαλαν πάλι φωτιά στο παιχνίδι (85-90, 37'14''). Ο Βόιτμαν ήταν αυτός που την "έσβησε" με ένα ακόμη τρίποντο για το τελικό 89-96.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Η ΤΣΣΚΑ σούταρε περισσότερα τρίποντα από δίποντα στο πρώτο ημίχρονο και πολύ καλά έκανε, αφού ήταν ιδιαίτερα εύστοχη. Στο πρώτο μισό είχε 7/12 δίποντα και 10/19 τρίποντα, για να «δέσει» το +14 με 11/12 βολές. Στο αντίστοιχο διάστημα η Ρεάλ είχε 10/19 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Καθόλου άσχημα, αλλά σίγουρα όχι και τα ποσοστά των Ρώσων.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίκγας η Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετωπίζει τη Βιλερμπάν εκτός έδρας (25/3, 21.45) και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (25/3, 19.00)

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Μπολτάουζερ, Ντιφαλά

Δεκάλεπτα: 21-23, 41-55, 67-74, 89-96