16.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Τσεχία – Γαλλία 77-97 : «Τρικολόρ» πάρτι (pic + vid)

Ήταν θέμα κλάσης...

Ένα δεκάλεπτο άντεξε η Τσεχία στο να μπορέσει να βάλει δύσκολα στην Γαλλία, με τους «Τρικολόρ» να φτάνουν στην δεύτερη τους νίκη στον πρώτο όμιλο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο επικρατώντας με  97-77, και να εξασφαλίζουν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση, και παίζουν με το Ιραν για το 3/3.

Οι Τσέχοι κατάφεραν να εντυπωσιάσουν στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου έχοντας 8/9 τρίποντα προηγήθηκαν με 28-22, αλλά από εκεί και πέρα ο Βενσάν Κολέ άλλαξε την άμυνα του, πίεσε ασφυκτικά τον Τόμας Σατοράνσκι, και ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με ένα επιμέρους σκορ 29-12 οι Γάλλοι έφτασαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 51-40.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έδειχνε να μην έχει γυρισμό, με την διαφορά να φτάνει ως και το +26 (81-56 στο 31') και τους Γάλλους να κάνουν συντήρηση δυνάμεων. Οι Τσέχοι, οι οποίοι θα πρέπει να παλέψουν με τις Η.Π.Α για την δεύτερη θέση του ομίλου ή να περιμένουν να είναι στις καλύτερες τρίτες που προκρίνονται στην οκτάδα, μετά τον αρχικό καταιγισμό έξω από τα 6,75, όπου είχαν 8/9 στο πρώτο δεκάλεπτο, ολοκλήρωσαν τα τρία υπόλοιπα με 0/8.

Για την Γαλλία ο Εβάν Φουρνιέ είχε 21 πόντους (16 στο πρώτο ημίχρονο) με 5/7 δίποντα και 3/6 τρίποντα, για να ακολουθήσει ο Νάντο Ντε Κολό με 17 πόντους (4/6 διπ., 3/6 ριμπ., 8 ασίστ). Για τους Τσέχους ο Γιαν Βέσελι σκόραρε 19 πόντους (9/12 διπ., 5 ριμπ.) με τον Όντρεϊ Μπάλβιν να προσθέτει 18 πόντους (6/8 διπ., 2/3 τριπ., 8 ριμπ.).