17.6 C
Τετάρτη, 23 Οκτωβρίου, 2024

Τρομερό ματς στο Σαν Αντόνιο με δύο παρατάσεις (vids)

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς και οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να λύσουν τις διαφορές τους στο «AT&T Center», με τους γηπεδούχους να φθάνουν στη νίκη με 154-147. Στους 56π. «σταμάτησε» ο Λα Μάρκους Όλντριτζ.

O 33χρονος φόργουορντ/σέντερ είχε συνολικά 16/16 βολές και 20/33 δίποντα, κάνοντας ρεκόρ καριέρας, όπως και ο Ντέρικ Ουάιτ με 23π. και οκτώ ασίστ, ενώ ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν συνείσφερε 16π., έντεκα ασίστ και οκτώ ριμπάουντ και ο Μάρκο Μπελινέλι 19π.

Συγκλονιστικός ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, είχε 24π., ισάριθμες ασίστ και δεκατρία ριμπάουντ. Άλλους 30π. έβαλε ο Πολ Τζορτζ, έχοντας και οκτώ ριμπάουντ, με 25π. και δώδεκα ριμπάουντ τελείωσε ο Τζέραμι Γκραντ και με 19π. ο Στίβεν Άνταμς.

Ο Γκραντ με λέι απ διαμόρφωσε το 130-130 στο φινάλε της κανονικής περιόδου, με τον Τζορτζ εν συνεχεία να αστοχεί στο σουτ που επιχείρησε. Με κάρφωμα του Άνταμς ολοκληρώθηκε η πρώτη παράταση (141-141), με τον Ντε Ροζάν να μην βρίσκει στόχο στο σουτ που επιχείρησε. Στη δεύτερη παράταση τα «σπιρούνια» πήραν μικρή διαφορά στο σκορ και ο Όλντριτζ με 2/2 βολές «έγραψε» το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς ξεκίνησαν το ματς με δεκατέσσερα διαδοχικά τρίποντα και τελείωσαν με 16/19!

Ιστορική ήταν η νίκη για τον Γκρεγκ Πόποβιτς, ο οποίος βρίσκεται πλέον μόνος στην τρίτη θέση στον πίνακα με τους πολυνίκεις προπονητές στο ΝΒΑ, με 1.222 επιτυχίες, αφήνοντας πίσω του τον Τζέρι Σλόαν με 1.221.