22.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

«Τρικυμία» στο Βελιγράδι

Ο Ντράγκαν Σάκοτα έδεσε κόμπο τον Νικ Καλάθη, και ο απογοητευτικός Παναθηναϊκός κατάφερε να ηττηθεί και στην «Σταρκ Αρένα» από τον παθιασμένο Ερυρθό Αστέρα με 78-73, και να υποχωρήσει στο 13-10, βάζοντας σε κίνδυνο ακόμη και την ίδια την πρόκριση στα πλέι οφς. Οι Σέρβοι έφτασαν στις 10 νίκες, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι συζητήσιμες είναι και αρκετές αποφάσεις των διαιτητών, ειδικά όταν οι «πράσινοι» βρέθηκαν μπροστά με +10 (65-55) στο 34'.

Οι «πράσινοι» παρότι προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές, είχαν εξαιρετική αμυντικά επίδοση στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο παρασύρθηκαν από την θέληση των Σέρβων, και έχοντας τον Καλάθη (9 π., 4/10 διπ., 0/7 τριπ., 4 ριμπ., 5 ασίστ, 4 λάθη) σε κακό βράδυ κατάφεραν να χάσουν ένα παιχνίδι που ως το 35' έδειχναν ότι θα έκαναν δικό τους, και πλέον θέλουν πάση θυσία νίκη την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ (7/2, 21:30) με την Ζενίτ, πριν ξεκινήσει ένα γολγοθάς δύσκολων παιχνιδιών που θα κρίνουν την πρόκριση.

Από εκεί και πέρα, και με τον Περπέρογλου (12 π., 2/4 διπ., 1/2 τριπ., 5/7 βολές) να δείχνει πόση σημαντική  ήταν η απουσία του (είχε να αγωνιστεί από την 7η αγωνιστική και ένα παιχνίδι με την Ρεάλ Μαδρίτης) κατάφερε με ένα 13-0 να προσπεράσει με 68-65 στο 37', και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 73-71 με απίθανο γκολ-φάουλ του Καλάθη  στο 1'12'' να χάσει ένα αμυντικό ριμπάουντ, με αποτέλεσμα ο εξαιρετικός Πάντερ (24 π., 10/11 βολές, 4/6 διπ., 2/5 τριπ.) με τρίποντο να γράψει το 74-73, ενώ με την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ρικ Πιτινό το σκορ να πάει στο 75-73. Από εκεί και πέρα οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν ποτέ να κάνουν επίθεση, με τον Τζένκινς να βγάζει στην άμυνα της αναμέτρησης στον Φριντέτ (11 π., 2/3 διπ., 1/2 τριπ.) στα 17,8'', και τον Τόμας να αστοχεί σε πολύ δύσκολο τρίποντο της ισοφάρισης, πριν ο Πάντερ με βολές κλείσει το σκορ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε διψήφιες διαφορές, φτάνοντας στο +13 (25-12), και στο 53-41 στο 28', έχοντας για αρκετή ώρα εκτός τους Ράις, Φριντέτ και Τόμας, με τους Παππά (ξεκίνησε στην πεντάδα και είχε 10 π.), Μήτογλου (10 π, 10 ριμπ.), Μπέντιλ και Τζόνσον να βοηθούν αμυντικά, με την είσοδο του Τόμας στο τέταρτο δεκάλεπτο να χαλάει αυτή την ισορροπία, και οι πρωταθλητές Ελλάδας να καταφέρνουν να δεχθούν 32 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας δεχθεί 11 στο τρίτο. Δεν αγωνίστηκε ο Παπαπέτρου στο δεύτερο ημίχρονο, υποφέροντας από λουμπάγκο (μυικό σπασμό). Επιλήψιμη και η διαιτησία, ειδικά στο σημείο της ανατροπής των Σέρβων με τα συνεχόμενα επιθετικά φάουλ, και σε φάσεις που οι Σέρβοι σήκωναν το χέρι για φάουλ αλλά δεν είχαν ανταπόκριση!!!

Το πρόσωπο : Μπορεί ο Κέβιν Πάντερ να άλλαξε όλη τη λογική της αναμέτρησης με 24 πόντους (10/11 βολές, 4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), αλλά ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος εμφανίστηκε μετά την 7η αγωνιστική, έχοντας ξεπεράσει τον τραυματισμό του, ήταν αυτός που ουσιαστικά σάλπισε την ανατροπή της ομάδας του με 12 πόντους (5/7 βολές, 2/4 διπ., 1/2 τριπ., 4 ριμπ.).

Οι αριθμοί : Εδώ οι αριθμοί στις ελεύθερες βολές, με τους Σέρβους παρά το σκληρό τους παιχνίδι να έχουν 25/34 βολές, έναντι 15/18 του Παναθηναϊκού, ο οποίος κέρδισε και τα ριμπάουντ (38-28), αλλά είχε 15 ασίστ για 18 λάθη, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 7 λάθη.

Τα δεκάλεπτα : 9-21, 35-32, 46-57, 78-73

Διαιτητές : Πέρεζ - Ντιφαλά - Ουντουάνσκι