18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Τριάδα για Μπρέσια

Νίκη που τη διατηρεί σε ρόλο φαβορί για την πρώτη τετράδα στο ιταλικό πρωτάθλημα, φτάνοντας την Αβελίνο πήρε η Μπρέσια, η οποία με μία εξαιρετική τελευταία περίοδο έκαμψε με 74-60 την αντίσταση της Μπρίντιζι.

Η Μπρέσια εκμεταλλεύτηκε τη δυναμική της έδρας της, για να προχωρήσει σε νίκη με 74-60 επί της Μπρίντιζι, πιάνοντας στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος Ιταλίας την Αβελίνο. Οι γηπεδούχοι είχαν διαρκώς το προβάδισμα, αλλά τίποτα δεν έμοιαζε να τους εγγυάται το θετικό αποτέλεσμα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (54-49). Η εξαιρετική της απόδοση στην τελευταία περίοδο, όμως, που της απέφερε επιμέρους σκορ 20-11, έκανε πολύ πιο εύκολη τη ζωή της.

Ο Μάρκους Λάντρι ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με 18 πόντους και 7/16 σουτ, ενώ για την Μπρίντιζι ο Νικ Μουρ σημείωσε 15 πόντους με τέσσερα ριμπάουντ.