15.8 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

«Τρελό» διπλό η Μπιλμπάο στη Μούρθια με φοβερό τρίποντο του Μπουτέιγ (vid)

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την Μπιλμπάο η οποία άλωσε την έδρα της Μούρθια με 57-56, χάρη σε απίθανο τρίποντο του Αξέλ Μπουτέιγ. Εύκολο απόγευμα για την Ομπραντόιρο κόντρα στην Εστουδιάντες και νίκη με 78-57.

Οι Βάσκοι με αυτήν την επικράτηση έφτασαν το ρεκόρ τους σε 8-7 και μπήκαν στην εξάδα, την ώρα που οι ηττημένοι με 4-11 βρίσκονται κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Από την πλευρά της, η «Όμπρα» μετά το ροζ φύλλο αγώνα που πήρε έφτασε στο 7-8, ενώ οι «φοιτητές» είναι στη 16η θέση παρέα με τη Μούρθια (4-11).

Στη Μούρθια έγινε πολύ μεγάλο παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, από ένα «τρελό» τρίποντο του Άξελ Μπουτέιγ ο οποίος διαμόρφωσε το 57-56. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης δεν αγωνίστηκε ενώ ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν άποντος.

Δείτε το τρίποντο που έκρινε τον αγώνα:

Για ένα δεκάλεπτο αντιστάθηκε η Εστουδιάντες στην Ομπραντόιρο εκτός έδρας και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έφτασαν άνετα στη νίκη με 78-57. Ο Μπροντζιάνσκι με 20 πόντους ήταν ο καλύτερος για τους νικητές οι οποίοι δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον Κώστα Βασιλειάδη.