21.1 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Τρεβίζο-ΑΕΚ 81-69: Έμεινε από δυνάμεις και αποχαιρέτησε με ήττα το BCL (pics)

Η ΑΕΚ των πολλών προβλημάτων και απουσιών έμεινε από δυνάμεις στο Τρεβίζο σε ένα αδιάφορο για εκείνη βαθμολογικά ματς και αποχαιρέτησε με ήττα το Basketball Champions League (81-69), την πέμπτη της στη φάση των ομίλων.

Μετά από ένα καλό ξεκίνημα όπου η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 5 πόντων (0-5 και 2-7), η Τρεβίζο πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, έχτισε διαφορά απέναντι στην ομάδα του Στέφανου Δέδα που έμεινε μόλις στους 12 πόντους και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (19-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η πλάστιγγα έγειρε ακόμα περισσότερο υπέρ των γηπεδούχων, με την Τρεβίζο να πατάει το... γκάζι και να ανεβάζει τη διαφορά στο +16 στην ανάπαυλα (45-29).

Οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 7-0 έριξαν γρήγορα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (45-36 στο 22'). Η ΑΕΚ κατάφερε να μείνει κοντά στην ιταλική ομάδα κατεβάζοντας τη διαφορά στους 6 πόντους στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου (59-53). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Στέφανου Δέδα έμεινε από δυνάμεις, είδε τη διαφορά να αυξάνεται και πάλι, γνωρίζοντας την ήττα με 81-69.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ σε ένα ακόμη παιχνίδι δε βρήκε λύσεις πίσω από τη γραμμή των 6μ75 (7/26, 26,92%), ενώ υστέρησε σημαντικά και στον τομέα των ριμπάουντ (39-26).

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.