24.9 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Τρίτωσε το καλό για την Νταρουσάφακα (pics, vid)

H Νταρουσάφακα πάλεψε σε όλο τον αγώνα, ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει την τρίτη της νίκη στην Ευρωλίγκα με το 80-75 επί της Μπασκόνια εντός έδρας, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής. Βρίσκεται στο 3-17 με τους Ισπανούς να πηγαίνουν στο 9-11 στη δική τους μάχη για μια θέση στην οχτάδα.

Οι Τούρκοι αποφάσισαν να ταλαιπωρήσουν λίγο περισσότερο τους ήδη ταλαιπωρημένους από τους τραυματισμούς Βάσκους. Μπήκαν στο παιχνίδι με ένα 8-2 (2’20’’), αλλά ένα 9-0 (8-11, 4’25’’) με τον Μαρσελίνιο Χουέρτας να μοιράζει ασίστ έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ. Κάθε φορά όμως που έχτιζαν μια διαφορά, την έβλεπαν και να εξανεμίζεται.

Το αντίστροφο ίσχυε για την Νταρουσάφακα, η οποία κάθε φορά που απειλούσε, συνήθως ένα τρίποντο έδινε και πάλι τον πρώτο λόγο στην Μπασκόνια. Ένα σκηνικό που επαναλήφθηκε ξανά και ξανά στο πρώτο μισό με τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς να έχει να αντιμετωπίσει και το θέμα των φάουλ: Ο Ιλιμανέ Ντιόπ έκανε 3 σε 4’16’’ στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Βενσάν Πουαριέ έφτασε τα τρία φάουλ στο 26’ με το σκορ να μετατρέπεται από 36-43 σε 45-47 στο ημίχρονο.

Ο Τόνι Ντάγκλας στην αρχή (67-61, 31'10'') και ο Μάικλ Έρικ στη συνέχεια (75-68, 35'43'') έδωσαν εικόνα νικητή στην Νταρουσάφακα με τον πρώτο να δείχνει πως σφραγίζει το θετικό αποτέλεσμα με ένα ακόμη τρίποντο που διαμόρφωσε το 78-70 με 1'30'' για το τέλος. Οι διαιτητές έδωσαν αντιαθλητικό φάουλ σε βάρος των γηπεδούχων στο σημείο αυτό και ο Βόιτμαν έγραψε το 78-72 από τη γραμμή και 3/4 βολές, από τον Τζάνινγκ διαμόρφωσαν το 78-75 (39'40''). Η Μπασκόνια πήγε την επιλογή του φάουλ, αλλά ο Ντάγκλας ήταν εύστοχος (80-75), ο Βιλντόζα αστόχησε στο σουτ τριών πόντων και η νίκη έμεινε στα χέρια των γηπεδούχων.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Τόνι Ντάγκλας και ο Μάικλ Έρικ δικαιούνται να μοιραστούν τον τίτλο. Ο καθένας έκανε τη δουλειά του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και βοήθησαν την Νταρουσάφακα να φτάσει στην τρίτη της νίκη στην Ευρωλίγκα.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η Μπασκόνια την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται την Μακάμπι Τελ Αβίβ (31/1, 21.45) και η Νταρουσάφακα την Ρεάλ Μαδρίτης (1/2, 19.15).

Διαιτητές: Γιαβόρ, Γκόντας, Ράσις

Δεκάλεπτα: 21-29, 45-47, 63-61,