26.7 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Τρίτη φιλική νίκη για τον Εθνικό (pic)

Εξαιρετική εικόνα παρουσιάζει ο Εθνικός στα φιλικά παιχνίδια που έχε δώσει ως τώρα, φτάνοντας στο 3/3 μετά την επικράτηση του επί του Ψυχικού με 68-63 στο κλειστό Π.Σαλπέας. Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα από την πλευρά της έδειξε θετικά στοιχεία, αγωνιζόμενη χωρίς τρεις βασικούς της αθλητές.

Αναλυτικά το δελτίο τύπου:

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμες φιλικές αναμετρήσεις πέτυχε το Σάββατο 09/09 ο Εθνικός αφού επικράτησε στο κλειστό Π. Σαλπέας του Ψυχικού με 68-63. Ο προπονητής της ομάδας μας έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής κυρίως στα νεαρά παιδιά με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (22-20 στο πρώτο δεκάλεπτο) ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το Ψυχικό να είναι μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (34-39).

Στην επανάληψη και με την είσοδο των πιο έμπειρων παικτών της ομάδας μας, η ψαλίδα άνοιξε με αποτέλεσμα ο Εθνικός να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 61-45. Στα τελευταία 10 λεπτά οι δυο ομάδες πραγματοποίησαν πολλές αλλαγές δοκιμάζοντας παράλληλα πολλά σχήματα με το τελικό σκορ να είναι 68-63 υπέρ του Εθνικού.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-39, 61-45, 68-63.

Την Τετάρτη 13/09 η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει σε ένα δυνατό φιλικό το Περιστέρι εντός έδρας (15:00).