14.4 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Τρίποντη πληγή και στις δύο πλευρές του παρκέ

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στον πόντο, ασφαλώς και οι λεπτομέρειες διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο όμως για τον χθεσινό αγώνα του Παναθηναϊκού με τη Μιλάνο τα τρίποντα δεν ήταν μία λεπτομέρεια στο χαρτί της στατιστικής. Ο Παναθηναϊκός “έγραψε” αρνητικές επιδόσεις εύστοχων τρίποντων, ποσοστού ευστοχίας, ακόμη και στο παθητικό τους στα τρίποντα με βάση του αριθμούς της τελευταίας τετραετίας, όταν και άλλαξε το format της Ευρωλίγκας.

Οι “πράσινοι” έβγαλαν ξανά το πρόβλημα των προηγούμενων χρόνων, εκτελώντας με το ισχνό 15% αφού είχαν μόλις 3/20 σουτ από την περίμετρο, επιδόσεις μικρές πολύ περισσότερο για ένα εντός έδρας ματς. Τρία μόνο εύστοχα τρίποντα είχαν σε τρία περσινά, εντός έδρας παιχνίδια τους όμως με λιγότερες προσπάθειες και σε παιχνίδια που τελικά νικήσαν. Είχαν 3/12 με την Γκραν Κανάρια (102-87), 3/13 με την Νταρουσαφακά (75-67) και 3/15 με την Μπάγερν (77-67).

Το 15% με το οποίο εκτέλεσε χθες ο Παναθηναϊκός από τα 6,75, αποτελεί και τη χειρότερη εντός έδρας επίδοση των τελευταίων 52 εντός έδρας αγώνων του, από την περίοδο 2016-17 του νέου format της διοργάνωσης. Πέρσι είχε 20% (3/15) στο ματς με την Μπάγερν, στην περίοδο 2017-18 είχε 18,18% στο ματς με την Μπαρτσελόνα (4/22) ενώ στην περίοδο 2016-17 χειρότερη επίδοση του ήταν το 25% (5/20) απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

Ούτε η περιφερειακή άμυνα του Παναθηναϊκού όμως, λειτούργησε αποτελεσματικά, κάτι που πιστοποιείται από τα 14 τρίποντα και μάλιστα με εξαιρετικό ποσοστό (53,8%) των Ιταλών. Τα 14 τρίποντα που δέχτηκε ο Παναθηναϊκός, είναι ο μεγαλύτερος αριθμός των τελευταίων 52 αγώνων του στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα, από την περίοδο 2016-17 όταν και άλλαξε το format της διοργάνωσης.

Η προηγούμενη μεγαλύτερη επίδοση εύστοχων τρίποντων από ομάδα που επισκέφτηκε το ΟΑΚΑ ήταν τα 13. Τόσα είχε η Φενέρμπαχτσε στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ του 2017 (13/22) αλλά και στο παιχνίδι της περσινής κανονικής περιόδου (13/21).

Photo Credits: Eurokinissi