22.8 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Τρίποντη μπό-Ρα(ς) στη Λάρισα

Eπιστροφή στις νίκες για τη Λάρισα (έπειτα από δύο ήττες με Άρη και Ηρακλή), που ξεπέρασε  το εμπόδιο του Ιωνικού Νικαίας με 82-72 ,στο "Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης", για τη 18η αγωνιστική της Basket League. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μπράντον Ρας με 23 πόντους.

Η διαφορά των 4 πόντων (68-64) που είχε κερδίσει ο Ιωνικός από το ματς του πρώτου γύρου εξανεμίστηκε, ωστόσο, το ρεκόρ της ομάδας του Μιχάλη Κουταλιανού είναι 8-10, ενώ της Λάρισας 7-11.

Με όπλο το τρίποντο (3/6) και την καλή άμυνα, η Λάρισα υπερτέρησε με 18-12 στην πρώτη περίοδο. Το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο μεταφέρθηκε μέσα στις ρακέτες, με τους γηπεδούχους να δίνουν το ρυθμό και να προηγούνται με +7, 39-32 στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου μπήκαν "αγριεμένοι" μετά την ανάπαυλα και ανέβασαν τη διαφορά στους 20 πόντους, 56-36 (26'12"). Ο Ιωνικός έκανε την αντεπίθεσή του και μείωσε σε 61-52 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η συμβολή του Άντονι Χίκι, ο οποίος ταλαιπωρούταν από διάστρεμμα και η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη, ήταν καταλυτική στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, βοηθώντας την ομάδα του να ξεφύγει και πάλι στο σκορ και να διασφαλίσει τη νίκη.

ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ: Η Λάρισα πήρε κεφάλι στο σκορ εξ'αρχής και δεν κοίταξε ποτέπίσω, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στο +20.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Μπράντον Ρας με 23 πόντους (2/6 τρίποντα, 6/12 τρίποντα, 1/1 βολή) και 9 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης ο Άντονι Χίκι με 14 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Μεγάλη βοήθεια και ο Τζαχάιβα Φλόιντ, με 6 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 τάπες.