24 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Τρίποντη εκτέλεση στην Πυλαία (pics)

Ο Παναθηναϊκός με τον Νικ Καλάθη ηγέτη και σημαντική βοήθεια πίσω από τα 6μ75 (11/25 τρίποντα) πήρε τη νίκη από τον ΠΑΟΚ με 93-83 στην Θεσσαλονίκη και παρέμεινε αήττητος μετά και την 9η αγωνιστική στην Basket League, ενώ εκκρεμεί ο αγώνας του με τον Κολοσσό Ρόδου.

Ο Αντώνης Κόνιαρης σημείωσε τους πρώτους επτά πόντους του ΠΑΟΚ σε ένα διάστημα στο οποίο οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τον ρυθμό τους. Το σκορ έγινε 5-7 (3’30’’). Με τον Νικ Καλάθη να «φτιάχνει» το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 7-13 (6’30’’) και το 11-19 (10’).

Ο ΠΑΟΚ πλησίασε με τρίποντο του Αθηναίου (19-22, 13’25’’) «ξυπνώντας» την εξέδρα, αλλά τα σουτ από τα 6μ75 έγιναν το «φάρμακο» για τους «πράσινους» την ώρα που ο Καλάθης έπαιρνε ανάσες στον πάγκο: Ευστόχησαν σε τέσσερα συνεχόμενα με Λεκαβίτσιους, Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι, ο Τόμας ευστόχησε από κοντά για να φτάσει η διαφορά στο +17 (19-36, 16’10’’).

Οι γηπεδούχοι από το 13’25’’, ευστόχησαν ξανά με βολές στο 16’30’’ με τον Χάτσερ (21-36) με τη διαφορά να φτάνει και στο +20 (23-43, 17’15’’) με ενα ακόμη τρίποντο του Λεκαβίτσιους. Η τεχνική ποινή στον Θανάση Αντετοκούνμπο για έντονη διαμαρτυρία προς τους διαιτητές διαμόρφωσε το 31-45 (19’), αλλά ο Λιθουανός γκαρντ ήταν και πάλι εκεί (31-48, 19’10’’).

Ο ΠΑΟΚ «επιτέθηκε» στον Μήτογλου, παίρνοντάς του το τρίτο φάουλ με μόλις ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο. Κατάφερε να κατεβάσει το δείκτη της διαφοράς (40-53, 22’50’’), για να δει τον Αντώνη Κόνιαρη στα μισά της τρίτης περιόδου να χρεώνεται με πέμπτο φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά κοντά στους 13 πόντους (65-59, 30') με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν ως το +7 (73-80, 35'15'') με τους Γκάρετ και Γκος.

Καλάθης και Λάσμε έδωσαν την απάντηση για τον Παναθηναϊκό και το +10 (75-85, 36'30''). Ο Λάνγκφορντ έγραψε το 77-88 (37'16'') με το δέκατο τρίποντο των "πράσινων" στο παιχνίδι και το τελικό 83-93.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό του Βαγγέλη Μαργαρίτηκαι τον Μιλένκο Τέπιτς και ο Παναθηναϊκός χωρίς τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Αντίθετα, είδε τον Ματ Λοτζέσκι να επιστρέφει στην ενεργό δράση.

ΤΡΙΠΟΝΤΑ: Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 7/14 τρίποντα και ήταν αυτά που του έδωσαν τις ανάσες που χρειαζόταν όταν ο ΠΑΟΚ πλησίασε. Λεκαβίτσιους και Λοτζέσκι είχαν από 3/3. Οι ασίστ ήταν 15-5 για τους "πράσινους" στο ημίχρονο και 29-15 στο τέλος της αναμέτρησης με τον Καλάθη να μοιράζει 9 τελικές πάσες.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Ψαριανός, Μαλαμάς,

Δεκάλεπτα: 11-19, 31-48, 56-69, 83-93