16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Τρίποντη εκτέλεση από το Ρέθυμνο (vid)

Τρία συνεχόμενα τρίποντα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης σφράγισαν για το Ρέθυμνο τη νίκη επί του Κολοσσού με 72-61 για την 13η αγωνιστική της Basket League, φέρνοντας και τις δύο ομάδες στο 5-8 στην κατάταξη.

Δύο μικρά ξεσπάσματα έγιναν στο παιχνίδι μέχρι να αρχίσει το τέταρτο δεκάλεπτο και να ξεκαθαρίζουν οριστικά τα πράγματα στο «Μελίνα Μερκούρη». Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +8 στη δεύτερη περίοδο (17-25, 12΄13΄΄) με το Ρέθυμνο να παντά για το 32-31 (18’).

Χρειάστηκε να φτάσει στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι για να κάνουν οι γηπεδούχοι το δικό τους σερί. Με ένα 12-1 βρέθηκαν από το -3 (38-41, 24’) στο +8 (50-42, 27’) με τον Φράνκαμπ να οδηγεί αυτή την αντεπίθεση. Υπήρχε δρόμος όμως ακόμη. Ο Λυκογιάννης ρίσκαρε με τα τέσσερα φάουλ του Αγκμπελέσε, τον άφησε το παρκέ και αυτός οδήγησε στο 57-58 (35’).

Το Ρέθυμνο έμεινε χωρίς καλάθι για 6’30’’ στην τέταρτη περίοδο με τον Κάρτερ να... σπάει το ρόδι για το 60-58. Ακολούθησαν ένα τρίποντο από τον Λι κι άλλο ένα από τον Κάρτερ, ένα δίποντο από τον Λι για να διαμορφωθεί το 68-58 (38'25''), δίνοντας ουσιαστικά τέλος το παιχνίδι. Ο Φράνκαμπ ήταν αυτός που έγραψε το τελικό 72-61 στην αναμέτρηση.

MVP: Ο Κόνερ Φράνκαμπ για μία ακόμη φορά πήρε το Ρέθυμνο από το χέρι και ήταν ο πιο σταθερός του παίκτης στην αναμέτρηση με τον Κολοσσό. Άφησε το γήπεδο με 23 πόντους και 7 ασίστ με 38' στο παρκέ.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Το Ρέθυμνο ευστόχησε σε 13 τρίποντα στην αναμέτρηση, ενώ είχε κι ένα παίκτη που άφησε το παρκέ με double double. Ο Γκόρντον σε 33' είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Ταρενίδης Στ.

Δεκάλεπτα: 17-19, 36-36, 57-51, 72-61