25.3 C
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

Τρίποντη εκτέλεση από την Μπασκόνια (pics, vids)

Η Μπασκόνια πήρε τη νίκη στο ντέρμπι των Βάσκων εκτελώντας από τα 6μ75 την Μπιλμπάο ως το τελικό 94-71. Οι γηπεδούχοι είχαν 16/30 τρίποντα, κοινώς 53% ποσοστό ευστοχίας με τον Ματ Τζάνινγκ να μετράει 6/7! Ήταν και ο πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ενώ πέντε συμπαίκτες του έφτασαν επίσης σε διψήφιο αριθμό πόντων (Τζόουνς 12, Σενγκέλια 12, Τίμα 11, Χουέρτας 11, Βόιτμαν 10). Για την Μπιλμπάο που βρίσκεται στην 16η θέση της βαθμολογίας (3-8) ο Άλεξ Μουμπρού σημείωσε 21 πόντους και από 10 οι Φίσερ και Ρεντίβο. Η Μπασκόνια ανεβαίνει σταθερά στα χέρια του, έκανε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της και πλέον βρίσκεται στο 7-4 και σταθερά μέσα στις οχτώ πρώτες ομάδες της βαθμολογίας.

Ντέρμπι ήταν ο αγώνας ανάμεσα στην Γκιπουθκόα και την ΜόραΜπανκ Ανδόρρα με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 60-64. Ο Στέβις σημείωσε 13 πόντους, από 12 οι Φερνάντεθ και Μπλάζιτς με τον δεύτερο να μαζεύει και 11 ριμπάουντ, 10 πρόσθεσε ο Γέλινεκ, ενώ καθοριστικός στα τελευταία λεπτά ήταν ο Καρνόφσκι. Ο Τσέρι με 13, ο Νορέλ με 12 (και 12 ριμπάουντ) και ο Κλαρκ με 10 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων.

Οι αγώνες αναλυτικά:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες (21-21) με την Μπασκόνια να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (43-37) απέναντι στην Μπιλμπάο. Το δεύτερο μισό ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία στην Φερνάντο Μπουέσα Αρένα. Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν το ρυθμό τους, εκμεταλλεύτηκαν δεόντως την ευστοχία τους από τα 6μ75 (16/29, 55%) ως το 35' και η διαφορά έφτασε στο +20 (8-60, 33'40''). Και συνέχισε να ανεβαίνει με την Μπασκόνια να παίρνει τη νίκη στο ντέρμπι των Βάσκων με 94-71.

Όλα αυτά στον αγώνα νούμερο 800 για τον Πέδρο Μαρτίνεθ στους πάγκους της ACB. Ενός προπονητή που βίωσε το παράδοξο του επαγγέλματός του στο 100%, αφού μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος με την Βαλένθια στο τέλος της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου, βρέθηκε χωρίς δουλειά. Και στην Μπασκόνια βρέθηκε ως αντικαταστάτης του Πάμπλο Πριχιόνι, όταν ο Αργεντίνος παραιτήθηκε. Και στο τέλος της αναμέτρησης η οικογένειά του του έφερε και την τούρτα του στο παρκέ με τα κεράκια να γράφουν 800 φυσικά!

Ιστορικό ήταν το παιχνίδι και για τον ηγέτη της Μπιλμπάο, τον Άλεξ Μούμπρου, ο οποίος είναι πια 6ος σε συμμετοχές στην ACB. Πάτησε παρκέ για 654η φορά, ισοφαρίζοντας σε συμμετοχές τον Αλμπέρτο Ερέρος.

(ACB Photo/I. Martín )

Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα δεν μπήκε στον αγώνα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο (16-9 το πρώτο δεκάλεπτο), αλλά όπως μας έχει συνηθίσει συνέχισε να παλεύει μέχρι να φέρει τα πράγματα εκεί που ήθελε απέναντι στην Γκιπουθκόα. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν στο 58-58 (37'), έκαναν ένα βήμα πιο μπροστά με μία βολή του Καρνόφσκι (58-59, 37'25''). Ο Κλαρκ έδωσε το προβάδισμα και πάλι στους γηπεδούχους (60-59, 38'11''), ο Καρνόφσκι ευστόχησε και πάλι και πήρε και το ριμπάουντ στην άλλη άκρη του γηπέδου (60-61, 39'10''). Ο Φερνάντεθ με 2/2 από τη γραμμή διαμόρφωσε το 60-63 (39'45''). Ο Τσέρι είχε δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσει το παιχνίδι, αλλά δεν βρήκε το στόχο από τα 6μ75, οι γηπεδούχοι έκαναν άμεσα φάουλ στον Μπλάζιτς, ο οποίος ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές.

Ήταν αρκετό για να σφραγίσει τη νίκη της ΜόραΜπανκ Ανδόρρα, διαμορφώνοντας το τελικό 60-64. Στη δωδεκάδα ήταν και ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο οποίος επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του, αλλά δεν αγωνίστηκε.