25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Τρέχει μόνη της…

Με μια ακόμα άνετη νίκη στην έδρα της επί της Μπάμπεργκ (81-72) η ΤΣΣΚΑ Μόσχας φαίνεται να τρέχει...μόνη της στην κούρσα για την πρωτιά της κανονικής περιόδου στην Ευρωλίγκα.

Αρκούσε ένα μόλις δεκάλεπτο (το δεύτερο) για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προκειμένου να γίνει η πρώτη ομάδα που φτάνει στις 16 νίκες διατηρώντας μια απόσταση ασφαλείας δύο και τριών νικών από τους αντιπάλους της που την ακολουθούν.

Οι Μοσχοβίτες που ήταν πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο (18-19) και ισόπαλοι στο τρίτο (16-16) και στο τέταρτο (26-26) με τους Γερμανούς, αρκούσε το 21-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχοντας "χτίσει" αυτή τη διαφορά έκαναν μια επαγγελματική νίκη χωρίς να κινδυνεύσουν στο ελάχιστο και  χωρίς να σπαταλήσουν πολύτιμη ενέργεια αφού διαχειρίζονταν σε κάθε σημείο τη διαφορά.

Ουσιαστικά υπήρχαν σημεία όπου...έσβηναν τις μηχανές  όπως όταν ξέφυγαν με 68-50 στο 35΄ και στο τελευταίο πεντάλεπτο δέχτηκαν 22 πόντους χωρίς το παραμικρό κόστος.

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με  13 πόντους και 6 ασίστ, ήταν αυτός που έδωσε πολλές λύσεις και έκανε το έργο των συμπαικτών του πιο εύκολο.

Με τη γλώσσα των αριθμών:  Σε ένα σχεδόν απόλυτα ισορροπημένο παιχνίδι (31 έναντι 30 τα ριμπάουντ, 18 έναντι 19 οι ασίστ,  11 έναντι 14 τα λάθη και με τις δύο ομάδες να σουτάρουν με 44% στα δίποντα) το ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι οκτώ χαμένες βολές της Μπάμπεργκ έπαιξαν το ρόλο τους.  Οταν μάλιστα για τους γηπεδούχους μόνο ο Ντε Κολό είχε 13/13 και όλη η ομάδα σούταρε με ποσοστό 87%  !

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 39-30, 55-46, 81-72.